Comeback

• Slovensko Comeback
Rozhovor  - Miro Remo

Po rokoch strávených v najstráženejšej väznici na Slovensku ste opäť vonku. Pravidelný niekoľkoročný nariadený režim sa zo dňa na deň mení. Viete, že postaviť sa na vlastné sa nepodarilo nikomu z cely. Tých pätnásť, dvadsať rokov človeku chýba. Vyjdete von a nemáte vlastne nič. V base ste nezarobili ani korunu. Stratili ste domov, rodinu. Ste slobodný, ale neviete ani kde je zastávka autobusu. Neviete ako domov. Domov, o ktorý ste asi aj tak za tie roky prišli. Vaši bývalí kamaráti, už majú postavenie, prácu, bývanie, ženu, deti a vy začínate znova odznova. Vonku pozeráte ako puk na všetko nové, ženy, autá, smartfóny, móda, všetko je iné len vy ste taký aký ste bol. Učíte sa narábať s mobilom, dobehnúť zameškané roky. Žiadate o prácu, ale register trestov máte dlhý ako blok z Tesca. Vašim domovom sa stala basa. (oficiální text distributora)

blondboss

Veľmi odvážny dokument z prostredia "slovenského Shawshanku" a aj zo života "po ňom", ktorý je pre väzňov minimálne rovnako veľkým utrpením ako život tam. Je morálnou dilemou, do akej miery týchto ľudí obhajovať či ľutovať, avšak tento dokument aspoň nepriamo poukázal na biedny stav slovenskej justície s miernym odkazom nádeje do budúcnosti v závere filmu. Čo je ale najväčším plusom tohto dokumentu, je jeho autentickosť a cit. K mojim plánovaným trom hviezdam som priložil ešte jednu najmä preto, že chaoticky natočený úvod skvele vybalansovala kvalita záverečnej vysoko emocionálnej scény v súdnej sieni. Jeden z tých vydarenejších dokumentov slovenskej produkcie za posledné roky. 80 % ()

the_weaver

Fail! Dokument, ktorý dáva jednostranný pohľad alebo šokujúci film, ktorý cieľovka neuvidí.↵  Film sa primárne venuje osudom dvoch skrachovancov, ktorým pojmy ako morálka či pracovitý život moc nehovoria. Zobrazuje (nielen ich) život v base a neberie si pritom servítky, takže sa dozvieme kadejaké nechutnosti (medzi iným i ich predstavy o živote po prepustení). Potom sa venuje ich prepusteniu a obdobiu, ktoré nasleduje po ňom. Ak niekoho nešokovala prvá časť, tak ho snáď zhnusí aspoň druhá, keď sa dozvie, že niektoré z tých predstáv si vyplnili. "Happyendom" je vynesenie verdiktu týkajúceho sa odvolania hlavného skrachovanca, v ktorom hrá rolu procesná chyba.↵  ↵  Prečo fail? Lebo nenapĺňa svoje ciele:↵  1) Vystríhať ohrozenú mládež pred životom na hrane zákona: FAIL↵  Film je vďaka hrubému jazyku a surovosti líčených zážitkov prístupný len 18+ a STV ho vysiela cenzurovaný.↵  2) Podporiť diskusiu o účinnosti väzenia pri náprave zločincov: FAIL↵  Ide o kritiku jedného javu, chýba pohľad na iné prípady či pokus o návrh funkčnejších riešení. Z toho mála ľudí, ktorí ho uvidia, bude veľká časť presvedčená, že týmto ľuďom už nieto pomoci a je lepšie, že sú izolovaní od sveta. ()

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)