Angelopul

Obyčejný dokument popisující neobyčejnou událost. Po té, co se v rakousku do vlády dostali neonacisté, reaguje na situaci německý umělec Christoph Schlingensief. Vytvoří uprostřed Vídně uměleckou instalaci, která rozvíří demokratickou diskusi. Veřejná performance Christopha Schlingensieho připomíná akce našich stohoven, resp. Romana Týce, no narozdíl od něj tato jen neprovokuje ale má hloubku a obsah. Nabízí jednu z cest, jak bojovat s aktuálním nárůstem xenofobie a rasizmu, který zažíváme i my zde. ()

Idego

Jako nerakušákovi mně sem a tam chyběl kulturně-politický kontext a na 90 minutách je to chvílema i trochu nuda. Určitě by neškodilo trochu to prostříhat a soustředit se víc na záběry z místa na úkor některých mluvících hlav. Samotná pointa toho projektu je ale dost univerzální, a to jak národnostě, tak časově, takže vůbec nevadí, že se to odehrává ve Vídni před 20 lety. Hodí se vědět, co je FPÖ, ale aby si to člověk užil, není potřeba být odborníkem na rakouské politické dějiny. Takhle se dělá angažované umění. ()