Píše sa rok 303 a Barbora je krásna dvadsaťročná dcéra rímskeho guvernéra Dioscura. Rovnako ako jej otec, aj ona je pohanka, keď však otrokyňu Giulianu, ktorá pre ňu bola ako sestra, odsúdia na smrť, vzbúri sa proti nemu. Snaží sa zachrániť Giulianu i ostatných prenasledovaných kresťanov a napokon aj ona prijme ich vieru. Toto rozhodnutie navždy zmení je osud... (oficiální text distributora)

Richard768

Ak sa Barbora zaujímala o hviezdy a o vedu, tak prečo sa potom vôbec nepýtala na podstatu kresťanstva? Odbila to nasladlým úsmevom. Romantika nie je na škodu, no práve v dôležitej otázke obratu na inú vieru sme sa nedočkali dostatočného zdôvodnenia. Predsa každý, kto v živote hľadá pravdu, vie, že to neprebieha takto povrchne jednoducho. Zostáva ešte druhá nosná téma filmu, ktorou je vzťah otca a dcéry poznačený ideologickým rozporom. ()

misterz

Barbora, Barbora, prečo si sa len vracala späť za otcom?... Odhliadnuc od tohto iracionálneho počínania svätice, o ktorej vieme len veľmi málo, film toho veľa neponúkne ani v iných smeroch. Jednoduchá, prostá kresťanská agitka, kde kresťania sú tí najlepší a najmilší ľudkovia, kde všetci do jedného sú ochotní nadstaviť aj druhú tvár a na strane druhej sú tu fuj pohania, ktorých snáď jedinou náplňou je tieto baránky loviť a popravovať... Áno, bola to hrozná doba pre kresťanov, to nepopieram, len sa žiaľ akosi ľahko zabúda na to, ako sa o pár desaťročí karta obrátila a ako sa vtedy títo boží baránkovia zmenili na samotných prenasledovateľov, ešte horších tyranov, ako boli ich predchodcovia. O tom by vedela rozprávať dlhé hodiny napr. taká Hypatia z Alexandrie - snáď posledná vzdelaná žena antiky. Avšak narozdiel od tiež vzdelanej Barbory, jej smrť nebola taká ľahká, kresťania v tej dobe už žiaľ neboli tak milosrdní a láskaví. Čo sa týka spracovania musím konštatovať, že na televíznu verziu to nebolo vizuálne zlé, ani hudba nebola najhoršia (taká príjemne ezoterická), ale na mňa to bolo až príliš uhladené a nepôsobilo to prirodzene. Ešte šťastie, že na Barboru bol príjemný pohľad. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

elizabeth_ba

Legendy svatých z pozdní antiky nebo raného středověku (zde šlo o případ první) neznám příliš dokonale ale na tv film tohle mělo dosti obstojnou kvalitu. Pokud se budeme pídit po "reáliích", zjistíme, že toho mnoho o životě této světice nevíme. No a ve srovnání s legendami (viz zde) musím uznat, že se mi příběh ve filmu líbil více, ačkoli nenaplnil odkazem zmiňovaný verš z Matoušova evangelia (Mt 10,36). Porovnávat tento film s americkými velkofilmy s křesťanskou tématikou z 50. a 60. let samozřejmě nelze, ale mně se na to dívalo dobře, poněvadž Barbora byla krásná a ten její (posléze bývalý) velitel vojáků taky vypadal pěkně, happy endu (jakož i části legendami popisovaných mučení) se tvůrci naštěstí vyhnuli rovněž, takže dávám tři a tři čtvrtě hvězdičky. ()

kolemjdouc

ač ateista ,musím přiznat že příběh mě dostal.Od začátku do konce.Nenásilnou ,nepodbízivou formou zpracování jsme viděli příběh nešťastné mučednice.Perfektní scénář,režie a obzvlášť i kamera kde své místo měly i stíny.Např odcházející otec z vězení v závěrečných scénách.Perfektní práce herců.A opět famózní slovenský dabing.Když řeč nebyla přehlušovaná hudbou a hlasy nezněly jako ze sudu.Dobrá práce. ()

brumbrum

Pekne spravene, pozitivna message. Jedine minus je, ze film sa nedrzi historie - podla ustneho podania Barbaru zavrazdil jej vlastny otec bez pomoci Rimanov, z osobnej nenavisti voci krestanom. Vaznil ju 9 rokov vo vezi a zazila viacere zazraky, pre ktore je patronom hasicov a jaskyniarov a tusim este volacoho. No ale budiz, film je spraveny pekne :-). ()