Když roku 1961 vstupuje Hannah Arendt do soudní místnosti, aby pro renomovaný New Yorker napsala o procesu s Adolfem Eichmannem, očekává setkání s monstrem. Místo toho však potkává Nikoho – banální průměrnost Eichmanna nesedí k neuvěřitelnému zlu jeho činů. Tento protiklad Arendt na dlouhou dobu zaměstná. Zpět v New Yorku pročítá stovky stran aktů a diskutuje s přáteli. Od roku 1963 pak vydává sérii článků „Eichmann v Jeruzalémě". Svou tezí o banalitě zla šokuje Arendt celý svět a reakce jsou zničující: autorka je znevažována, objevují se noví nepřátelé a staří přátelé se od ní naopak odvracejí. Přesto zůstává Arendt ve svých postojích neoblomná – protože chce pochopit, i když to často znamená „myslet až tam, kde to bolí". (Das Filmfest)

cist

Nesympatičtí herci, strnulý dialogy, špatnej zvuk (scény v interiéru zní jak z jeskyně). Hvězdička za (nevytěžený) téma. ()

EPA

Film beru v nejlepším slova smyslu jako film pro školy, pro ty, kdo si rádi 'doplní' vzdělaní v dějepisu. O poválečných procesech jsem samozřejmě věděla, ale o Hannah Arendt a jejím článku, reakcích na něj, už ne. Rozhodně film, který vybízí k přemýšlení... ()

peproch

Vcelku dobrý film představující rezolutní filosofku v jejím úsilí o sebepřekročení, sebeosvobození od Heideggerra konfrontujíc úlohu filosofa v literárním a reportážním poslání. ()