Ať žijí protinožci!

Dokumentární

Argentina / Německo / Nizozemsko / Chile, 2011, 108 min

Viktor Kossakovsky

Heino Deckert

Nebýt úchvatné kamery, při které se člověku občas zamotá hlava, charakteristické a velice vhodně zvolené hudby a nádherného kontrastu postmoderní urbanistické Šanghaje s malým chudým domkem na argentinském venkově, nebylo by to zdaleka ono. Dokonce i samo čínské velkoměsto nabízí svůj interní kontrast par excellence. Nejprve vidíme ranní shon lidí spěchajících za prací, hlava na hlavě a všichni zahalení v nepropustné mlze dusivého smogu, pak putujeme chudší částí města, úzkými uličkami s oprýskanými domky pokrytými shnilými dřevěnými trámy a prostěradly, typickým slumem, nad kterým majestátně vykukuje jeden mrakodrap za druhým, symboly hospodářského zázraku kapitalisticko-komunistické mocnosti. Hořkost nade vše. Zbylé části dokumentu bohužel trochu zaostaly za touto linií protipólu Šanghaje s Entre Rios. Za zmínku snad stojí jen ony přírodní scenérie, které jsou skutečně líbivé. Kromě části ve Španělsku, ve které jediné se neobjevuje člověk, si všimněme, jak dokumentem smutně i vesele pajdá, skotačí, putuje nebo jen tak líně leží odvěký lidský společník - pes.(10.3.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 2011 - Nominácia na 1. cenu(5.1.2013)

Skvelá myšlienka, krásne obrazy, takmer žiaden dej, čiže taký príjemný oddychový film. Ide o vysloveného zástupcu filmov, ktoré vsádzajú na atmosféru, nie na dej. A to je v poriadku, aj také filmy môžu byť dobré. Vytkol by som možno to, že potenciál myšlienky zobrať štyri dvojice proti sebe položených miest na Zemi a natočiť o nich film ostala do veľkej miery nevyužitá, a to, že niektorým z antipód bolo venovaného nepomerne málo priestoru. Čo sa týka tej prvej výčitky, tak výber miest, na ktorých sa natáčalo, bol jasný, pochopiteľný a originálny. Film však potom už nijak (okrem pár rozhovorov argentínskej dvojice) nevyužil túto skutočnosť, trebárs na poukázanie nejakých rozdielov. Možno aj preto, že samotná opačná zemepisná poloha týchto miest na ne vlastne nemala žiaden dopad, teda ani nebolo veľmi na čo poukázať. Film ďalej teda pozostával iba z obrazov, hoci naozaj krásnych, na krajiny. Miestami naozaj pripomínal dokumentárny film o prírode. A tým sa aj dostávam k druhej výčitke, pretože napríklad Španielsku, antipódu Nového Zélandu, bolo venovaného veľmi málo priestoru a celé to bolo len o motýľovi. Tak či onak, tvorcovia hádam vedeli, prečo to urobili tak, ako to urobili, ja ako divák som bol veľmi spokojný, občasné zábery dolu hlavou som prežil bez ujmy, no viem si predstaviť tento námet využitý predsa len viacej.(9.11.2012)

Tento film bol pre mňa pred vstupom do kinosály jedna veľká neznáma s trošku zvláštnym názvom, avšak už po niekoľkých minútach som vedel, že ma čaká veľmi príjemný zážitok. Myšlienka protipólov je úžasná, vizuálne spracovanie mi niekedy bralo dych a keď sa na plátne občas objavil milý vtip, bol som maximálne spokojný. Úvodná dvojica je jasne top, tu asi nie je čo riešiť, avšak ani ostatné nezaostávajú a každá nesie svoju osobitú myšlienku. Tento vizuálne nádherný snímok beriem ako návštevu galérie. Niekoho výstava nadchne, a je z nej celý unesený a niekto okolo obrazu len prejde a povie si, že to je fajn maľba, ale inak ostáva chladný. Antipódy sú pre mňa silne vizuálna a vnemová záležitosť, ktorú je priam nutné vidieť v kine. 95% IFF Bratislava 2012(13.11.2012)

[IFF 2012, Bratislava – 65%](10.11.2012)