13. komnata - Série 19 (2022) (série)

13. komnata Pavly Vitázkové (S19E26)

(epizoda)

Herečka známá z rolí pohádkových princezen i z televizních seriálů se musí vyrovnávat s vážnou nemocí své dcery. Příběhem provází Zuzana Burešová... Pavla Vitázková je filmová, televizní a divadelní herečka. Od roku 1997 je v angažmá v Městském divadle Brno. Se svým bývalým manželem Dušanem Vitázkem má dvě malé dcery, Barboru a Rozálii. Diváci Pavlu znají nejen z brněnského divadla, ale i z televizních rolí princezen v pohádkách a ze seriálů (například Četnické humoresky, Hlava Medúzy, Kancl, Kriminálka Staré Město). V minulém roce Pavlině starší dcerce lékaři diagnostikovali cukrovku. Osoby postižené tímto typem onemocnění jsou náchylné k vytváření protilátek proti vlastním endokrinním žlázám a jsou závislé na injekčním podávání inzulínu. To, že Barunka trpí touto nevyléčitelnou nemocí, zjistila Pavla v létě, kdy dceru sužovala extrémní žízeň, hubla a omdlévala. Lékaři však hned nepoznali, že jde o cukrovku 1. typu. Bára upadla do ketoacidózního kómatu a skončila v bezvědomí na JIP. Bojovala o život, ale autoimunitní onemocnění díky veškeré péči lékařů pomalu zvládla. Potřebovala změnit stravování a jiný denní režim. Dnes si statečná devítiletá dívenka sama píchá inzulín, a to před každým jídlem, několikrát denně. Celá rodina se tomu musela přizpůsobit, ve škole jí pomáhá s aplikací inzulínu paní učitelka. Ač je toto onemocnění zátěží na celý život, Pavla věří, že její disciplinovaná dcera může i s ním žít plnohodnotný život, jen se musí doživotně hlídat a být ke svému zdraví zodpovědná. (Česká televize)

kingik

Herečka Pavla Vitázková to možná o sobě neví, ale je předurčena pro erotické role. Kupodivu jí režiséři takové role až tak nepřisoudili. Sem tam nějaká ta studiová pohádka a konzumní seriál. Tahle její osobní zpověď z cyklu 13. komnata není tak úplně o ní, ale hlavně o její diabetem onemocněné dceři. Takže žádné pikanterie ze zákulisí jejího rozchodu s manželem se nekonaly. Vyprávění by tak mohlo být mnohem poutavější a nabrat intimnější rozměr. Analyzoval bych, co selhalo v posteli, že ti dva šli od sebe. Takhle jsme si poslechli obsáhlé trampoty s nevyléčitelnou nemocí. Pochopitelně na sebe dlouho nenechaly čekat psychické obtíže. Pavla spadla do depresí, ale máme ji zpět. Na divadelních prknech, věřím stále, že se najde nějaký mlsný režisér a dá ji nějakou dobrou roli. Já bych ji rovnou nasoukal do latexu a udělal z ní comicsovou hrdinku. No byl by to bezvadný fór natočit nějaký ryze český comics se zachovalou herečkou po čtyřicítce. Tahle otevřená komnata je z pohledu herečky jistě niterná. Z diváckého hlediska se jedná o nikterak skandální výpověď ženy, která s přibývajícím věkem vypadá stále více k nakousnutí. Její vyprávění mě nenudilo, neshledávám je však ani v ničem výjimečné. 6/10 ()