America's Serial Killers: Portraits in Evil

všechny plakáty
USA, 2009, 10x46 min

TheRaven

Poměrně zajímavý dokumentární cyklus, který má ambici přiblížit divákovi činy a osobnosti všech nejvýznamnějších sériových vrahů působících od konce devatenáctého století na území Spojených států. Sice hned první díl tomu trochu odporuje, jelikož se věnuje postavě Jacka Rozparovače, ale každý „obor“ potřebuje toho svého Otce Zakladatele. Dál už se své ambice drží a to velmi dobře. V prvních třech dílech je pěkně vyřešen nedostatek obrazového materiálu, a to prostřihem komentářů několika chytrých pánů (kteří prostupují celý seriál) s úryvky z různých starých tematických filmů (Lodger, Doctor X, Bad Seed, M, Vlkodlak, Nosferatu, Jackyll a Hyde). Později se tyto prostřihy vytrácí, což je trochu škoda. Sympatické je také tematické rozdělení jednotlivých dílů podle podobných charakteristik zahrnutých osobností – homosexuálové, dálniční vrazi, dvojice atd., atd. Obecně k seriálu – samozřejmě je zde patrná určitá bulvárnost, ale ve srovnání s jinými dokumenty s podobnou tematikou hodnotím tento jako opravdu nejméně vyhledávající senzačnost či šokantnost a udržující si po celou dobu příjemně potemnělou atmosféru. Bohužel jinak to v tomto tématu ani nejde, buď se smíříme s určitou mírou bulvárnosti (a zde je opravdu poměrně nízká), nebo nebudeme mít nic. Tento dokumentární cyklus pak doporučuji spíše jako základní obecný přehled, rozhodně ne jako vyčerpávající dílo vhodné pro nějaké hlubší studium. Je užitečný spíše k tomu, že podá ucelený obraz o daném fenoménu a nasměruje k dalšímu podrobnějšímu studiu. Případně naláká k ruzným hraným adaptacím (viz můj profil). Jinak zde opravdu nechybí téměř žádný z klasiků, zde jen výběr těch nejdůležitějších (chronologicky, podle toho, ve kterém jsou díle - přezdívky jen tam, kde to považuji za podstatné): Jack, the Ripper, H. H. Holmes, Jane Toppan, Albert Fish, Albert DeSalvo (Boston Strangler), William Heirens (Lipstick Killer), Ed Gein, Zodiac, David Berkowitz (Son of Sam), Charles Manson, Ted Bundy, John Wayne Gacy, William Bonin, Randy Kraft, Wayne Williams, Aileen Wuornos, Kenneth Bianchi a Angelo Buono (Hillside Stranglers), Leonard Lake a Charles Ng, Doug Clark a Carol Bundy, John Allen Muhammad a Lee Boyd Malvo (Beltway Snipers), Danny Rowling (The Gainesville Ripper), Ted Kaczynski (The Unabomber), Henry Lee Lucas a Otis Tool, Robert Hansen, Robert Lee Yates, Garry Ridgeway (Green River Killer), Denis Rader (BTK), Joel Riffkin, Richard Ramirez (The Night Stalker), Jeffrey Dahmer a zmínky o mnoha dalších. ()

Tjaden

Poměrně kvalitní desetidílný průvodce historií amerických sériových vrahů. Větší výhrady mám pouze k nadměrnému vkládání filmových sekvencí (především v úvodních dílech). ()