I am fishead

• Česko

Ryba smrdí od hlavy

• Česko

I am fishead (Ryba smrdí od hlavy)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 80 min

Zvuk:

Viktor Ekrt

Glorifikácia nejakej osoby bez toho, aby rozobrali jej poklesky je chyba a tu sa to týka osoby Havla. Manipulatívne techniky použité, aby v závere boli odhalené sú možno poučné, no v štýle tohto filmu, kde je divák ozaj pasívny a kde film má pomaly až zbytočný obraz sú tiež chybou. Téma zaujímavá, s mnohým sa dá súhlasiť, mnohé veci nie sú dotiahnuté dokonca, lebo to môže vyznievať až príliš dobre v niektorých bodoch, ale na to, že to je český dokument, to bol svojim spôsobom posun aj u nich v danej dobe. Zaujímavé je poukázanie na epigenetiku v tomto dokumente.(9.10.2015)

• Mrkvič

Zmatlaný dokument. Nebýt Venouše a morálního poselství na konci, dal bych snad klidně i odpad. Motání užívání valia s psychopatičností managerů a různých vůdců, je dost divné. Neztotožním se ani s označováním psychopatů v takovýchto (a dokonce ještě mírnějších) případech. Takže pro mou osobu z velké části nezajímavé a objektivně přeplácané a na sebe nenavazující.(27.11.2013)

• angloumene

Fishead je z vizuálního hlediska opravdu propracovaný, dobře vypadající, moderní dokument. Co tomuhle dílku ale schází je alespoň náznak nějaké koncepce. Proč se tady vůbec bavíme o tom, kolik psychopatů najdeme mezi vrcholovými manažery? Takže nějaký skrytý přesah pro zbytek filmu? Ne? Aha, on je to prostě jenom problém. Stejně jako nadužívání léků a další... Jo a vlastně nezapomeňte, že se máme dobře chovat! Cože? Není to trochu zmatený přístup? Je. Co Fishead naopak přebývá je přehrávání. Jasně, věřím tomu, že psychopati asi nejsou úplně fajn lidi, ale po zhlédnutí dokumentu moc nechápu, jak vůbec může naše společnost ještě existovat?! Vždyť je jich celé 1 % z populace! Když to shrnu tohle dílko je sice zajímavé, ale nedokážu se zbavit dojmu, že zároveň taky dost mimo.(6.2.2016)

Videné náhodne, a aj keď som mal na včerajší večer iné plány, nedalo mi nedopozerať. Celkový dojem je však značne rozpačitý. Zopár zaujímavých postrehov a nadhodených súvislosti tu strieda niekoľko príliš odvážnych, odvážim sa tvrdiť nepremyslených hypotéz. Chvíľami novátorské filozofovanie za každú cenu na úrovni laika. A áno, vadilo mi glorifikovanie Havla jedným z mudrujúcich týpkov. Myslel to správne, príklad ale volil krajne nešťastný, evidentne nemal pojem o reáliách vtedajšieho Československa ani o osobe svojho "hrdinu". Ako som už spomenul - až príliš na hranici medzi serióznym pozastavením sa a bludom.(18.11.2013)

Viděno v rámci hodiny psychologie. Zajímavý dokument, který bych se však nebál o 20 minut zkrátit. Ke konci byly některé informace zbytečně omílány pořád dokola. Ačkoli je dokument v angličtině a průvodcem je americký herec Peter Coyote, dokument má český původ, což mě překvapilo. Technická stránka je totiž dost na úrovni, animace poutavé, vyprávění taktéž. Škoda, že tam museli cpát toho Havla, ale co už. Holt to točili Češi.(25.11.2013)