Reklama

Reklama

Tábor 14

  • Německo Camp 14: Total Control Zone (více)
Německo / Jižní Korea, 2012, 104 min (Alternativní 52 min)

Obsahy(1)

Strhující příběh mladíka, kterému se podařilo uprchnout ze severokorejského tábora smrti. Jedním slovem „peklo", tak popsal život v koncentračním táboře v Severní Koreji Sin Tong-hjuk. Mladý muž, který se tam narodil a kterému se ve třiadvaceti letech podařilo z tábora smrti dostat na svobodu.
V dokumentu vypráví on sám i uprchlí vězeňští dozorci o děsivém životě v táboře, o krutých praktikách dozorců, o mrzačení lidských těl i duší.
Sin Tong-hjuk žije v Jižní Koreji, ale na svět, kde je běžné udávat vlastní rodinu výměnou za větší příděl jídla a kde o životě a smrti rozhoduje libovůle dozorců, nemůže zapomenout. Navzdory všem hrůzám a útrapám, které v Severní Koreji prožil, se Sin Tong-hjuk touží do své vlasti jednou vrátit, protože jen tam se cítí doma. (Česká televize)

(více)

Recenze (57)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Otrasné, čo môže režim robiť vlastným ľuďom. Koncentráky v 21. storočí ničia ľudí nielen telesne, ale aj ich myslenie, zvlášť u detí, ako to vidno u mladého utečenca. Čo podstúpil, znie veľmi autenticky, a pritom vo filme by to bolo celkom neuveriteľné. Svedectvo strážcu, ktorý nevedno prečo tiež utiekol, je ako z iného sveta, keď s kľudom opisuje, ako strieľal väzňov len tak z rozmaru, lebo to nebolo trestné. –––– Ak zatknú celú rodinu, táto už nikdy nesmie zostať pokope. –––– Každý, kto prejaví pochybnosti o svojej vine, bude popravený. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Videl som 52 minutovu verziu, takze ta neobsahovala nejake zbytocne nicnehovoriace zabery na ktore si stazuju ti, co videli dlhsiu verziu. Je to zaujimavy dokument. Najfascinujucejsie nie je ani tak to, co hlavny hrdina zazil, ale skôr citovo vyprahnuty chladny spôsob akym to vsetko popisuje. Evidentne je uz do konca zivota poznaceny a nikdy z neho nebude normalny clovek. Skoro zaujimavejsie ako hlavny hrdina, su rozhovory s dvoma byvalymi dôstojnikmi. Aj o nich by mohol vzniknut dokument. Maju toho, co povedat. Pritom su citovo vyprahnuty rovnako ako hlavny hrdina. Je to akokeby ste pozerali rozhovory s ludmi s nejakej uplne inej doby, takze veci ktore povazujeme prirodzene za moralne sa oni naucili az po uteku zo Severnej Kórei a stale si ich evidentne neosvojili. Tento dokument rozhodne odporucam. ()

Reklama

Dadel 

všechny recenze uživatele

Pokud jste četli stejnojmennou knihu, film vám nesdělí mnoho nového, ale aspoň uvidíte na vlastní oči nejen uprchlého vězně Sina, ale i dva korejské bachaře (které jsem si překřtil na Vondrušku a Grebeníčka), kteří s úsměvem vyprávějí, jak to v táboře chodilo a jak mohli beztrestně zabíjet vězně. Naprosto unikátní je minutu a půl dlouhý autentický záběr na tábor 22, pocházející ze soukromé filmotéky nějakého dozorce. Škoda, že toho tam není víc! (shrnutí: severokorejský koncentrační tábor je na pohled k nerozeznání od průměrného československého JZD). Jinak doporučuji spíše knihu - za přečtení stojí hlavně první část, kde Sin vypráví o životě v táboře, třeba jak vznikají manželské svazky mezi vězni - vězeň dostane jinou vězeňkyni jako manželku za odměnu a dovolí mu s ní pár dní v roce spát. Vlastizrádná krev se tam trestá po tři generace, takže děti narozené v táboře tam zůstávají uvězněné taky a nevědí vůbec nic o světě mimo tábor, dokonce ani o Kim Čong-ilovi. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Otřesné. Ale kdo se trochu o Severní Koreu zajímá, tak ho to nepřekvapuje. Už jsem ale zažil na diskusi na IDNES i názory, že je to celé vymyšlené, že ti takzvaní ,,uprchlíci'' sice zdrhli do JK, ale za lepším a v žádném případě nešlo o nějaké vězně, protože tam jsou jen ,,pracovní'' tábory, kde se - ano, odpracovávají tresty, ale nemučí se tam a nepopravuje... Vtipné. A ty jizvy na tělech a vymknuté údy si ti zachránění lidé způsobili jak? Mně na dokumentu zaujaly dvě věci. Jedna výpověď strážných, kteří o tom že zabíjeli (popravovali) lidi včetně těhotných žen o tom vypravovali se stejným klidem jako by se bavili o tom co měli ráno k snídani. Pozoruhodné, že jeden se zamyslel a řekl, že kdyby se Korea spojila, bylo by to nepříjemné, protože by se mohl potkat s někým koho mučil, nebo komu popravil příbuzného - pokud ještě žijí jak ledově dodal... Pak si dotyčný musí zapálit cigáro... Lítost není od prvopočátku na záznamu vidět, je o ní mluveno až při myšlence na sjednocení země... pak to ale není lítost, je to strach. A to je rozdíl. Nejhorší byl pohled na samotného Sin. Takhle nějak vypadá vyhořelý člověk. Přežil, ale nemá jak začít, nemá z čeho, nemá proč... Je dobře, že organizace za lidská práva jej vozí po světě, trochu mi to ale připomnělo komedianty s cvičenou opičkou jezdící po vsích. navíc ti uřvaní a bubnující Amíci byli fakt v kontrastu s tichým nemluvným hostem... Nejpodivnější je, že by se Sin chtěl vrátit zpět do tábora. Nic jiného nezná, všechno zažil tam na severu.. i přes to, že na jeho udání mu popravili matku a bratra... Děsné. Obrovská obžaloba zrůdného komunistického režimu. Ale my máme co říkat! Estébák je premiérem, komunistická mlátička co mlátila i ženy je poslance parlamentu ČR... Vše je možné, lid je nepoučitelný a lidská zrůdnost bezbřehá. Já mám jen jednu obavu. Všem bych přál hezký život, zejména těm lidičkám tam. Ale zároveň vím, že to nejde. Svět tak nefunguje. Někdo si holt na začátku vytáhl z balíčku špatné karty a narodil se ve špatné zemi. Je to smutné, ale je to prostě fakt. Dejme tomu (a doufejme) že Trump nezmáčkne ten červený knoflík a Kim Čuň-Pork zajde na cukrovku, kornatění cév či infarkt. Obézní je na to dost. A na jeho místo přijde nějaký severokorejský Havel. A země se spojí. A najednou svět a hlavně Čínu a JK zaplaví miliony lidí držených v teráriu. nejen Vězňů, ale i prostých lidí co žijí za misku rýže... Ti všichni mají navíc dekády let vymývané mozky a ti všichni se najednou budou chtít mít dobře jako sousedé... Co bude pak? Proti tomu je spojení Němecek či současné stěhování populace z Afriky v důsledku přelidnění do Evropy jen malá výlet několika málo turistů... Co bude pak?! * * * * ()

oveckaoa 

všechny recenze uživatele

Tak já se musím přidat k těm lidem co to nechytilo. Viděl jsem delší verzi a že by mě to nějak uchvátilo říct nemůžu.Bohužel v té verzi je hodně vaty nějak nechápu význam scén typu Sin jede na trajektu Sin jede v letadle o scénách typu Sin hledí do blba 10 minut a pak třeba řekne odpovím později nemluvě. Myslím si, že kniha případně kratší verze by byla zajímavější P.s. ty dozorce bych pověsil na nebližší strom žijeme ve zvrácené době (ostatně nemusím daleko chodit viz 2 násobný vrah a je z něj celebrita Kájinek) kdy se z vrahů (vyloženě se tam k tomu přiznávají, že zabíjeli lidi) dělají celebrity jo a jinak srovnávat celou Jižní Koreu s 1 pracovním táborem mě příjde hodně nefér P.p.s. docela by mě zajímalo kolik si toho vymyslel a co vše je pravda a lež pokud je pravda jen, že změnil číslo táboru a počet útěků tak v pořádku pokud většinu takto ztrácí na věrohodnosti ()

Galerie (21)

Zajímavosti (1)

  • Sin Tong-hjuk se v roce 2015 přiznal, že některé části svého příběhu upravil, poté ukončil své aktivity za prosazování lidských práv. (KREI)

Reklama

Reklama