Režisérka Zuzana Piussi začala nakrúcať svoj film zo zúfalstva. Od volieb 2010 do volieb 2012 pozerala okolo seba s otvorenými očami a zaznamenávala. Predvolebné kampane, politikov, ich voličov, demonštrácie proti Gorile, organizátorov týchto protestov…Výsledkom je fascinujúci pohľad na stav spoločnosti po 20 rokoch slobodnej samostatnosti. Slovensko, aké si nechceme pripustiť. Tento autentický dokument je potrebné vidieť. Pre vlastné zdravie a na vlastné riziko. V prípade nevoľnosti vyhľadajme svojho ošetrujúceho lekára. Pre istotu. Zaslúžime si to. (oficiální text distributora)

Martin741

Pozrel som si dokument od Fica do Fica a musim povedat, ze toto je dokumentarny HNOJ. Autorka Piussi tu vystupuje ako ta, ktorej nazor /na tie jej kauzy, ktorymi ona zije/ je jediny spravny, neomylny a dokonaly. Ludia, co by jej protirecili, po tych tu niet ani chyru ani slychu. Amatercina najhrubsieho kalibru- presne to je dokument - Od Fica do Fica -, a to som videl dostatok dokumentov, da sa povedat stovky. Ze "slovenska filmova tvorba" po Novembri 1989 je hnoj, som si zvykol. Ale ze ma niekto tendencie kvalitne pohnojit aj tocenie dokumentov, to mi je novum. PS Preco za totality a najbrutalnejsej normalizacie sme tocili v byv. Ceskoslovensku same vyborne filmy /Kladivo na Carodejnice..../ a teraz, ked je demokracia a su podstatne vacsie moznosti, tocime jeden vykal za druhym? Dokumentu davam 6 % ()

nunka

Výpovedná hodnota tohto "goriláckeho dokumentu" tkvie v prvom rade v zobrazení hysterického davu, ktorý nevie čo chce, ale aspoň vie, čo nechce, rovnako ako jeho "vodcovia". Miestami to zaváňalo trpkou iróniou, že organizátori sú len banda filozofujúcich egomaniakov, kde si každý chce presadiť len to svoje...čo môže vyznievať jednostranne... Po technickej stránke je film slabý, amatérsky a "študentský" - kamera a strihy bohužial najviac. Po obsahovej stránke sa snaží opísať tie najhlavnejšie gorily tak, že ponúka zrkadlo, no všetko to robí subjektívnym pohľadom a práve vyváženosť pohľadov chýba najviac. O absolutne nevhodnom a uchu nelahodiacom hlase Zuzany Piussi sa na tomto mieste nebudem radšej ani rozširovať... ()

klerik odpad!

"Výroba filmu nebola podporená žiadnou finančnou skupinou, televíziou ani fondom." Ani sa nečudujem. Ja by som na toto penieze tiež nedal. Riadna amatérčina. O čom to malo byť? Dementný úvod, nudný zvyšok (siahodlhé zábery do zákulisia protestov sú možno exkluzívne, ale absolútne nezaujímavé). Pri takejto koncepcii "rozprávnia" príbehu bez scenára by neobstál ani krátkometrážny film, nieto celovečerák. Čo sa týka témy a posolstva, ide len o to, že tí, čo kričia, že chcú slobodu a spravodlivosť, sú ochotí dosiahnuť ju aj za cenu porušenia slobody a spravodlivosti... Lenže takúto pointu si musíte skôr domyslieť, pretože režisérka nedokáže povedať, o čo jej vlastne išlo... ()

Hamaradža

Film som prvýkrát videl 8 rokov po udalostiach, ktoré zobrazuje (ktoré som vtedy nevnímal, keďže som v roku 2012 mal 15 rokov a politika má príliš nezaujímala.) Toto sledovanie malo veľmi pochmúrny nádych. Vláda sa odvtedy vymenila, no situácia vyzerá stále rovnako, človek dostáva pocit že sa my, naivný, hlúpy, zamindrákovaný a konfliktný národ, nikdy nepoučíme. Čo sa formy týka, bola klasicky "Piussovská" - dramaturgicky neujasnená, rozhádzaná. Zobrazenie udalostí v dokumente bude mať však nepochybne každým ďalším rokom od premiéry väčšiu historickú váhu. ()

Mi Nü-Chai

Po formální stránce naprosto, opakuji, naprosto otřesné, jedna hvězda (a to ještě poněkud upocená) za krásnou ukázku, kterak se rozhořčení lidu a následný živelný protest dokáže dokonale rozpliznout ve veliké NIC. Nicméně, koukat na to až bolelo - například jsem nepochopila, proč záznamy odposlechů čte zrovna člověk s prokazatelnou vadou řeči, animované sekvence se do filmu hodily asi jako hyena na Antarktidu, autoři chvílemi nedokázali ani pořádně držet kameru. Udivilo mne, že režisérka má za sebou již slušnou řádku dokumentů, takový amatérismus bych čekala od někoho začínajícího. ()

• Slovenská multikina a veřejnoprávní RTVS odmítli dokument odvysílat. Oficiálně proto, že film údajně nebyl dokončený. Podle autorů ale představitelé kin uvedli, že dokument je příliš politický. Piussi byla tak nucena film šířit pouze prostřednictvím internetu. (ČSFD)
  • Hlavnými aktérmi väčšiny minutáže snímky Od Fica do Fica sú davy, ktoré sa začiatkom roka 2012 vydali do ulíc na protest proti kauze Gorila. (Sufferer)