Tango libre

• Francie

Tango libre

Tango Libre

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 98 min

Pořád jsem nevěděl jak tento film ohodnotit. Byl to tedy pořádný úlet. Nejdříve mi to něčím připomínalo filmy Bohdana Slámy (první dvě třetiny filmu), ale okořeněné nenápadným humorem. Humor propukl až na konci filmu. Hořkosladké - místy až absurdní, ale něčím mě to oslovilo. Také jsem určitou dobu navštěvoval různé kurzy (sice ne přímo tango / bachata, merenge, salsa, ap.) takže jsem si hezky zavzpomínal. Nakonec po odstupu dávám "Tangu libre" 75%. -- Viděno v rámci 16. Festivalu Francouzského filmu (25.11.2013).(26.11.2013)

Na kurzech tanga se seznámí vězeňský dozorce se ženou, do které se zamiluje. Podruhé se s ní setkává ve vězení, když tam přijde navštívit svého manžela. Nevědomky se tak zamotá do spletence vztahů kolem Alice. Motiv tanga snímkem prostupuje jako symbol svobody, které se hrdinům nedostává, a zároveň vášně, která vede jejich minulá i současná rozhodnutí. Film kombinuje dramatické prvky při vykreslování života vězňů a jejich rodin s nezapomenutelnými komickými momenty, jakým je například taneční scéna, v níž se spolu vězni učí tančit tango. Závěr však působí příliš uspěchaně a pitoreskně.(2.6.2013)

Film ocení pravděpodobně zcela jinak tanečníci tanga a ti, kdo dosud netančili...příběh zcela odpovídá duchu tanga a osamělosti duší, které mu propadnou. A představitel Argentince, Chicho Fromboli, je ve své postavě zcela svůj a autentický...bolest, láska, utrpení, opuštění...to vše je zde přítomno stejně tak jako v tangu. Ano, píšu jako tanečnice, nejsem nestranná a proto mě tento film uchvátil. Konec se sice tragice příběhu vymyká, ale tango je třeba tančit!(4.8.2013)

Tango libre a cesta ke svobodě. Osobité vztahové drama, které nemá problém přeskakovat k jiným žánrům a střídat žánry a zacházet i k tredici nejen francouzské grotesky. Příjemně originální záležitost možná jen trochu kazí trochu nepřístupná první polovina. V té druhé ale režírující Frederic Fontayne nabízí dostatek svěžesti a nadhledu na to, aby se divák u filmu bavil. Pokud máte navíc vztah k tangu, není nad čím váhat. [60%](1.7.2013)

Rozum mi zostal stáť! Toto môžu dokázať len Francúzi...(26.10.2013)

• - Anne Paulicevich se se svým filmovým kolegou Francoisem Damiensem setkala při natáčení filmu JCVD (2008). To, co poté společně prožili, využil režisér Fréderic Fonteyne pro tento příběh. (Terva)

• - Film byl v roce 2012 oceněn Speciální cenou poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě získal cenu Grand Prix 2012. (FFilipCZ)