Saeki Kentaró pořád ne a ne udělat přijímací zkoušky na práva, a tak netuší, co dál dělat. Má starší sestru Keiko, která je spisovatelkou na volné noze. Ti dva spolu začnou pátrat po informacích o jejich dědečkovi Mijabem Kjúzóovi, který patřil ke speciální jednotce během 2. světové války. Byl to člověk, který se bál smrti a lpěl na životě, tak proč dobrovolně vstoupil ke speciálním jednotkám? Krok za krokem Kentaró a Keiko odhalují pravdu, která byla 60 let pohřbená. (Zíza)

Vladimus

Skôr 3,5*. Na plnohodnotné 4* tomu chýba trochu súdnosti, režisérskeho citu a hereckého talentu Harumy Miura. Triky nie sú dokonalé ale postačujú, vojnové časti a bojové scény sú spravené veľmi dobre. ()

TOPmoovie

2 sv. a stihaci to su vzacne filmy. a nemyslim tym naivne spracovany film red tails. tento film bol technicky poctivo urobeny, posobilo to dost realisticky , prirodzene. japonske herecke podanie blbosichtov vas obcas vytrhne z pribehu. ma to par dlhych jemnocitnych pasazi. pre fanusikov 2 sv a letectva povinna jazda...teda vlastne...let. ()

Majo1

Film je netradičnou vojnovou drámou a jednoznačne (napriek čínskym reakciám) aj protivojnovým snímkom. A to zdôrazňujem predovšetkým na japonské pomery. Hlavný hrdinom je netradičný japonský vojak - Mijabem Kjúzó. Vynikajúci pilot a letecký inštruktor, čo je však v protiklade s jeho nasadením v bojových situáciach. Zaujímavosťou vykreslenia Mijabeho postavy je, že sa už od začiatku nestotožňuje s vojnovým konfliktom a to už pri útoku na P. Harbor, kde u ostatným letcoch prevláda vojnové nadšenie. Príbeh človeka, ktorý dovidel ďalej v situácii, keď sa jeho okolie bez výnimky valí do krvavej priepasti. Jeho bojové nasadenia sú rozporuplné, mladší piloti si uvedomujú jeho výborné letecké schopnosti, no nedokážu pochopiť opatrné výkony v leteckých súbojoch. Výčitky zbabelosti sa však pomaly stretávajú s postupným pochopením jeho správania po časovom odstupe - 60 rokov po vojne. Napriek tomu, že sa Mijabe snaží prežiť a splniť si sen návratu k rodine a dožiť sa mierového Japonska, udalostí ho nemilosrdne strhávajú k neodvratnému koncu. Muž nenávidiaci vojnu, ktorý už na začiatku vojny skepticky hľadí na možné víťazstvo, je okolím a mašinériou prinútený stať sa členom jednotiek kamikadze. Záver filmu je impozantný. V poslednom lete podáva bojový výkon, aký sa od neho očakával po celú vojnu. Absurditu však podčiarkuje, že nie je svedkov, ktorí by to dosvedčili. Napriek tomu, že si uvedomuje úplnú zbytočnosť svojho činu, riadi lietadlo bez možnosti návratu k neúprosnému koncu. Scénku symbolického preletu nad vnukom by som nespochybňoval - má metaforickú hodnotu. Dobré natočený film s charizmatickým - smutným hrdinom. ()