Cesta Kena Folletta do středověku

• Česko Ken Follett: Cesta do dob temna (více)
Německo, 2012, 2x46 min

Žádné jiné historické období nepodněcuje fantazii tolik jako středověk. Je to éra obestřená tajemstvím, doba šlechticů a proboštů, mistrů stavitelů, mocných mnichů a obyčejných chudých lidí bojujících o přežití. Epidemie, hladomor a čarodějnické procesy byly na denním pořádku. Ty, kteří zpochybňovali autoritu církve, čekal nejvyšší trest – smrt. Přesto existovali i tací, kteří hájili zdravý rozum a spravedlnost, stateční muži a ženy symbolizující světlo v časech temnoty. Mistr vypravěč a světoznámý autor bestsellerů Ken Follett zkoumá období temného středověku a odhaluje postavy, které ho inspirovaly k napsání jeho úspěšného románu Na věky věků. (oficiální text distributora)

honajz

Asi jsem měl poněkud větší očekávání. Ken Follet nám tu předkládá v podstatě známé skutečnosti, mírně říznuté Folletovým proticírkevním postojem (což najdeme i v jeho románech), takže je to poněkud nevyvážené. Samotné dramatizace jsou velmi dobré, ale samy o sobě nestačí. Jednotlivým dílům také schází jakási koncepce.- sice třeba jsou představeni tři zástupci různých stavů v různých situacích souvisejících se středověkem, ale i zde cítím jemnou manipulaci. A stále minimum zajímavých informací. Italský seriál Středověk mi dal daleko více informací, a pokud jde o obyčejný život obyčejných lidí v anglickém středověku, zaujme daleko více třeba dokumentární seriál Tudorovská farma. ()