Mých posledních 150 000 cigaret

(TV film)
  • angličtina My Latest 150 000 Cigarettes (více)
TV spot

Film Mých posledních 150 000 cigaret přibližuje politické a tržní pozadí nejrozšířenější závislosti v Česku i na světě. Autor filmu se v rámci své roční odvykací kúry vydává do sídel tabákových korporací a za politiky, aby státem tolerovanou drogu prozkoumal z hlediska byznysu, který přináší a strategií korporací, jak šířit tabákovou závislost. Formou dokumentárního infotainmentu přináší souvislosti, kterým se tabákový průmysl a politici vyhýbají. Na pozadí osobního příběhu režiséra film zhmotňuje začarovaný kruh obchodu s lidskou slabostí. (oficiální text distributora)

ghatos

Inspirace Super Size Me je tam hodně cítit (za to palec nahoru). Zmapovat české kuřácké poměry se zdařilo...75%. ()

Gogen

Na jednoduchou otázku zda-li je dokument obžalobou cigaretových společností, či dokumentem o škodlivosti kouření nedokáže režisér odpovědět ... sám to neví a z dokumentu je to patrné. Nechápu místní komenty, které poukazují na humornost, protože jestli je humorné obléci se za cigaretu a vyzpovídat politiky, tak je to neskutečně hloupé, neboť jim dává do rukou argument, proč onen rozhovor neučinit. Myslím, že přijít seriózně a humor servírovat přes hloupost oněch politiků by bylo zajímavější. Dokument klouže a nedokáže se pořádně zaříznout a tak zůstává nad povrchem. ()

Arach.No

Dokumenty jako je tento, mě baví, ale to mi nebrání vidět, jaká obrovská snůška demagogie v něm je. Bystřičan sám na sobě ukazuje, že kdo chce přestat kouřit, tak prostě přestane. Klasické paternalistické kecy o tom, že musíme chránit děti, jako by byly úplně hloupé, i když ten sám psycholog, nebo kdo to byl přiznal, že se v jejich případě jedná o svobodné rozhodnutí. Největší demagogie je vinit tabákový průmysl z toho, že děti začínají kouřit - firma, která cigarety vyrobí nenese žádnou zodpovědnost za to, že je někdo někomu nelegálně prodá. Kdo začíná kouřit, ví jak je to nebezpečné a je schopný si zvážit pro a proti. Kdykoliv můžou negativa převážit, a tak kouřit přestane. Kuřáci jsou dobrodinci národa a my, jakožto nekuřácká většina, bychom jim měli být vděční za to, že denně nasazují své zdraví a tím přispívají státní pokladně. A ano, kouřit je normální, stejně jako nekouřit. Buďte tolerantní, nenuťte nikoho k první cigaretě a nestigmatizujte ty, kteří kouřit začali. PS: Velmi trefný komentář napsal ledzepfan. ()

HanaM.

Když jsem se vydala na dokument o cigaretách a tabákovém průmyslu, rozhodně jsem nečekala, že se budu tak královsky bavit. Oč vlastně šlo? Jednou jeden kluk zjistil, že má málo spermií a bude to asi kvůli kouření, u doktora viděl odstrašující příklad člověka vsazeného do cigarety. Za nedlouho pobíhal po Praze oblečený jako cigareta. Aby sám sobě odpověděl na otázku - proč kouříme? Líbí se mi jak Bystřičan prokládá svou osobní zkušenost s odvykáním si kouření, hrůznými fakty o cigaretách a mezi to všechno ještě investigativní reportáž o tlaku tabákového průmyslu a jeho propojenosti se státní ekonomikou. Ani jedno by asi samostatně nefungovalo, ale dohromady tvoří opravdu realistickou mozaiku - ano tohle všechno je kouření. Obdivuju Bystřičanův humor a sebeironii! ()

Johny303

Ivo Bystřičan vytvořil velmi dobrý dokument, kdy vede (koukatelnou formou) osvětu proti kouření a sám jde při tom příkladem. Po celých padesát minut sledování jsem jen souhlasně kýval hlavou nad vším, co zaznělo. Ano, kouření je lidská slabost a hloupost. Ano, způsobuje závažná onemocnění a v ohromném množství zabíjí lidi. Ano, dá se s ním skončit, když člověk opravdu chce, autor dokumentu je sám důkazem. Ano, politici s tím nechtějí vůbec nic dělat, neboť stát na blbosti kuřáků vydělává. Ano, tabákové společnosti se odmítají s kritiky kouření bavit, protože vědí, že vyrábí svinstvo, ale logicky nemají chuť dělat osvětu lidem, co jim vydělávají prachy. Ano, kouření je zejména blbostí samotného kuřáka, ale podíl jeho okolí (nátlak reklamy, kamarádů, apod.) je značný. Ano, kouření silně obtěžuje i nás nekuřáky a bylo by správné, zatrhnout kuřákům kouření na všech místech, kde by to mohlo někoho obtěžovat, protože nekuřák za jejich blbost nechce platit - zdraví si má cigaretami ničit kuřák, né nekuřák... Podobnost tohoto dokumentu s ,,Děkujeme, že kouříte" je značná. Samotné provedení se sice lišilo velmi, ale to nejdůležitější - myšlenka, je v obou snímcích totožná. ()

Alex

V dokumentu nezazní žádná nová šokující zjištění o škodlivosti kouření, ale myslím, že takové shrnutí jsme v našem dokumentu postrádali. Stejně tak marné pokusy vymámit z představitelů firmy nějaké vyjádření se daly očekávat. Rozhovory s poslanci byly tedy v daném vážném tématu jediným kořením, někdy až příliš hořkým a téměř nepoživatelným. Na stále opakované tvrzení o svobodě každého jedince by to chtělo odpovědět otázkou proč stát nerespektuje svobodné rozhodnutí každého jedince také při užívání jiných drog. ()

TrebleClef

Z dokumentu se divák o kouření a cigaretách nedoví nic nového. Reakce politiků i pracovníků tabákové společnosti lze snadno předpovídat. Celý dokument nevydá za víc než běžná reportáž o kouření ve zprávách na čt1. ()

Everyone

Je na první pohled patrné, že "cigáro do veřejném prostoru" ("zejména ve své standardní - malé formě") nepatří. Taky nikoho nezajímá, že ostatním slíbíte, že bude močit jen v jednom rohu bazénu. ___ Pokud je jediným argumentem, který jakžtakž obstává před zdravým rozumem a to kouření jako svobodná volba dospělého člověka - tedy začít či nezačít s kouřením jako projev svobodné vůle, tak pak se tady nemáme o čem bavit, protože drtivá většina kuřáků, začíná čadit před 18. rokem, kdy je to nelegální a pod touto věkovou hranicí svobodná vůle by měla být z tohoto pohledu, v této oblasti veřejně limitována. ___ A jak je řečeno v dokumentu, pokud by něco jako kouření cigaret bylo vymyšleno v poslední době, např. v roce 2010, tak by ho nikdo politicky nemohl protlačit - zlegalizovat. A absurdnost kouření by byla ještě větší, např. v porovnání s marihuanou, poněvadž léčba marihuanou má v některých případech své opodstatnění, kdežto klasická cigareta nikoliv (leda, že by někdo usiloval o kvalitativně horší život, zdravotní problémy, zápach, dřívější skon,...a tu parádní léčbu - chemoterapie, operace, např. na odstranění plic nebo hrtanu, nahazování srdce díky infarktu). Pokud cesta k dospělosti (vzdor) vede přes krabičku cigaret, tak jste vážení puberťáci a adolescenti dost "nad věcí". "Kouření je pro děti, pro blbý a pro černý. Já sám nekouřím", jak bylo řečeno ve snímku. ___ Stát má spočítáno, že x-desítek miliard vybere na daních - tuším, že tam zaznělo 44 mld. a z toho půlku stojí léčba ročně těch nemocných, takže výnos skvělých 50% a to už se vyplatí. ___ Nejjednodušší věc, jak s kuřáky zatočit je jim zvýšit zdravotní pojištění. ___ Je opravdu zvláštní, že někteří kuřáci se ohánění tím, že člověk xy kouřil celý život a dožil se vysokého věku, když v hrubé statistice to znamená, že kdybyste byl jeden ze tří, kterého postaví ke zdi a popravčí exekutor má jen dvě kulky, jednu vyrobila firma infarkt a druhá rakovina, tak jste šťastlivec, protože nezemřete předčasně. Ale dostanete pažbou - kvalita života je v porovnání s nekuřáky o mnoho nižší. V průměru jste na tom tak fyzicky dobře ve 30-40 letech (po 10-20-leté kariéře kuřáka) jako čerstvý důchodce nekuřák. Nehledě na to, že mnoho kuřáků je impotentních...tak nálepka kuřáka impotenta je velice lákavá nabídka. ___ Suma sumárum kouření je pro děti, pokud tabákové společnosti, neosloví děti, tak by skončily, ale to se jim více než daří. V podstatě jde jim o oslovení 18 000 dětí, kteří jim budou věrní po mnoho let, protože toto číslo odpovídá počtu úmrtí za rok v ČR. Tedy je potřeba tento počet vykrýt. ___ Jde o naučené chování, 150 000x opakovaná činnost se stane součástí Vás samých, kdybyste se místo jedné cigarety naučily jedno cizí slovíčko (řádově minuty na vykouření jedné), tak za několik let hovoříte s nemalou slovní zásobou několika jazyky. ()

neo93

Velmi dobře natočený a zvládnutý dokument o cigaretách a jeho problémech. Zajímavý pohled autora, který do filmu zahrnul svou vlastní odvykací cestu na nikotinu. Ivo Bystřičan se opírá nejen o skutečné fakta, ale i názory lidí, jak kuřáků tak nekuřáků,odborníků tak některých hlasujících poslanců. Ukazuje nám též reálný pohled na věc od samotných tabákových podniků, které ale nejsou příliš sdílné. V konečném součtu to všechno tvoří celek, který nejen možná něco poučí ale i skvěle pobaví. ()

hyena1

K náplni dokumentu není moc co dodat, vlastně omýlá jenom to, co je všem rozumným lidem známo, a to to, že cigarety jsou totální svinstvo, a že si papaláši nenechají sáhnout na korýtko... Větší přínos by měl možná na druhém stupni základních škol, kde bych ho zavedla povinně, aby se ti malí smradi - ehm, teda náctiletá mládež - podívali, co si rvou do huby o přestávkách za družinou... Proč je dobré tohle vidět: 1) nedokážu se smířit se sníženou pohyblivostí v kolíkovi... 2) chci se zbavit všech přátel a zůstat úplně sama, ale nedokážu jim to říct jindy než při depce kvůli absenci cigára.... 3) vždycky jsem se chtěla obléct do nějakého divného kostýmu, dělat si ze sebe srandu a nechat se odevšud vyhazovat.... Čtyři hvězdy za dobře, a hlavně vtipně, natočený dokument, který by se měl pouštět masám, ale vidělo jej jen pár vyvolených, kteří se chopili ovladače dřív než jejích "růžovéordinacechtivá" polovička. ()

Don82

Toto by se mělo pouštět minimálně na středních školách jako základní námět k diskuzi o kouření. Ivo Bystřičan si rozumně nehraje na Michaela Moora a nedělá ze sebe vševědoucího chytráka, ale s lehce ironickou formou ukazuje absurditu "svobody kouření". Jako zajímavý prvek snímku je, že se autor rozhodl s kouřením skončit a více se tak propojit tématem. Dokument je velmi svižný, Bystřičan neustále klade otázky a hledá možné odpovědi. Někdy úspěšně (někteří politici a lidé z poradny a zdravotnictví) a někdy neúspěšně (zástupci tabákové firmy). Divák je seznámen s neúprosnými fakty, které prostě nemůžou někoho nechat na pochybách, že kouření že vážný společenský problém a že by stát měl pro ochranu obyvatel dělat více. Ale paradoxně, i když je to komplexní problém, tak příčiny jsou vlastně zcela evidentní. To popisuje i psycholog v dokumentu, že většina kuřáků začíná v dětství a v dospělosti pokračuje. Otázka: Je možné u dětí mluvit o svobodné volbě, když zcela evidentně selhává úloha rodičů, státu a společnosti aby jim více než jasně vysvětlila, že kouření má špatný vliv na jejich zdraví? Reklama na cigarety je zakázaná, tak kde to tedy ty děti vidí? U rodičů! Ale čemu se vlastně divím? Když se pak v televizi po sté objeví nejslavnější kuřák a senátor Kubera a vysvětluje, že lidé umírají při pádu z koně a že zákaz jízdy na koních taky nechystá!? A ten neustále opakující se argument, že kouřit je svobodná vůle! Ano svobodná vůle je zničit si zdraví, a nechat na tom vydělat miliardy tabákovým společnostem ale ať se kuřáci přestanou schovávat za "svobodu" a jednoduše si přiznají, že je to jejich hloupost, že je strhlo okolí a že je to slabost když neumí přestat. Dokument je spíše osobním pohledem Bystřičana, než nějakou hlubší sondou, ale i to co přináší myslím stačí na to, aby o daném problému řeklo poměrně dost. Ještě jednou pro ty, co se považují za dospělé, rozumné a svéprávné: Kouřit je IRACIONÁLNÍ! ()

kingtoy

Mohlo to byt o moc lepsi, kdyby si dal Bystrican praci, tak by urcite mohl udelat rozhovor i s nekym jinym, nez s vratnym nebo holkou na helpline. Zpovidat hajzlbabu proc dela u tabakovy spolecnosti a jestli vi, ze spolecnost, pro kterrou dela zabiji lidi je uplne mimo. Kdyz delam dokument o cigarech, tak musim umet argumentovat na "necekanou" odpoved, ze je to svobodna volba lidi, zacit s kourenim. ()

Uesbe

pán autor má spočiatku trochu....ehm, trochu dosť zdrogovaný prejav, alebo sa snaží byť ,,pohoďák"?.......ale po roku bez cíg pôsobí ako mladý, sebavedomý a odhodlaný muž........dobrý príklad pre večne prestávajúcich, ktorí potrebujú nakopnúť do zadnice.....páčili sa mi výnimočne priamočiari psychológ+lekári (v médiách väčšinou hýria eufemizmami a alibizmom), poslanci aj deti boli tiež dobrí........pozreté deň po Blackfish, no, nemôžem dať 5* vtipné - áno, výchovné - tiež. ()

Neklan006

dobrý no, ale v podstatě se většina filmu odehrává někde na vrátnicích, kde se akorát tak podařilo vyprudit nebohýho vrátnýho nebo recepční, případně odchytit politika, který nic zajímavého neřekne... k ukončení závislosti a ke spoustě spermií samozřejmě gratuluju ()

DR.SZ

Dobrý pokus o vyrovnání se s cigaretami měl zajímavou strukturu, ale nevědělo se, zda-li pak se režisér snaží o svůj boj či o veřejný boj s cigaretami. Navíc jeho sprostá mluva i nevkusné natáčení i zvláštní praktiky mně v srdci nezůstanou, ale dobrý pokus se ocenit musí. 62% ()

superzurda

Prožívám osmý den bez cigarety. Když jsem včera viděl neschopnost či neochotu lidí z tabákové lobby, tak jsem se rozhod, že si ti šmejdi nezaslouží moje peníze. Nechci už kouřit a vzhlížím k antihrdinovi a následně i hrdinovi tohoto filmu. ()

Bicman odpad!

Další povedená sra*ka na oblíbené téma "moderní je nekouřit"... Názory typu "já bych to zakázal!" nebo " pořádně jim osolit zdravotní pojištění!" mě přivádí k úvaze zda tito lidé jsou opravdu tak hloupí nebo pouze podléhají svou neinformovaností o tomto tématu všeobecnému mediálnímu tlaku. Fakt že jsem se u dokumentu docela slušně nasmál mě ale neopravňuje k jinému hodnocení než je odpad! Jestli to mělo býti zábavné tak by tam spíše mělo stát komedie ale v případě, že to někdo myslí vážně se mi dělá docela šoufl! ()