Free range - Balada o přijetí světa

Veiko Õunpuu

Mart Taniel

Janne Laine
  • blondboss

Nevidel som ešte hádam žiaden film z estónskej produkcie, preto som bol celkom zvedavý, čo slávneho to Estónci natočili. Nebol to určite fail, ale film, pri ktorom som sa celý čas nudil, nemôže dostať z mojej strany kladné hodnotenie. Režisér sa snažil čo najrealistickejšie zobraziť života človeka, ktorý sa snaží vybalansovať medzi realitou a svojím postojom k životu. Avšak bolo to veľmi kostrbaté. Soundtrack fajn. Podľa môjho názoru dosť podpriemerný snímok. 45 %(1.8.2015)

tento film ma chytil, dostal, lapil, zasial sa do mojho mozgu, kde doteraz klíči! mám pocit, že mi prehováral priamo do srdca a hovoril z duše, že sme naladení na tú istú vlnovú dĺžku a zdieľame rovnaký svetonázor - preto ho nemôžem hodnotiť objektívne(11.10.2014)

Rebel bez příčiny po Estonsku hraje chladnými barvami. Hlavní hrdina je depresivní mlčenlivý spisovatel žijící ve vlastním světě. Fláká se, pije, vtipkuje. Tenhle rebel je ale postaven před neplánovanou zodpovědnost, která pro něj představuje konec "srandy". Ta jeho sranda totiž doopravdy ani není srandou pro něj samotného, nepřináší mu žádné zvláštní potěšení. Fred je sošný. Ono mu vlastně nic nepřináší potěšení. A co jeho přítelkyně s divnými prsty (jak o ní sám říká)? Těžko říct, co mu přináší, rozhodně mu však není úplně ukradená. Osudový moment dospění (co se stane, když muž najde cizí a opuštěnou bundu?) má teprve nastat, takže to vypadá, že by mělo být všechno v pořádku... ale na konci se objeví jakýsi bílý kůň v epickém poklusu, což si nedokážu dát do žádné a to ani skryté spojitosti. Vypadá to jako výraz absolutní harmonie nakonec. Závěr z pohádky. Film celý působí tak trochu nereálně. Nesoustředí se na děj, ale spíš na atmosféru. Střídá jednoduchý jemný humor a jednoduchý řízný humor se severským nádechem. Líbí se mi, že přestože je řazen do škatulky dramatu, působil na mě spíš úsměvně, bavil detaily, vizualitou, retro soundtrackem...(4.7.2014)

Očekával jsem dobře zvládnuté existenciální drama a také jsem ho dostal. Skvělé obrazy, skvělá hudba, výborný představitel hlavní role a kvalitní scénář. Bohužel (snad jen díky malému počtu hodnocení) nízký rating, přitom jeden z nejlepších snímků Karlových Varů 2014.(30.1.2016)

• apacka

Francouzská nová vlna a 16mm my ass.(10.7.2014)