Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2014

(koncert)
  • Rakousko Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker (více)

Ze Zlatého sálu Spolku přátel hudby ve Vídni už tradičně v přímém přenosu zazní opět krásné a oblíbené melodie. Skladby Johanna Strausse otce a syna, Josefa Strausse, Josepha Lannera, Josefa Hellmesbergera, Richarda Strausse a Leo Délibese nastudoval a řídí Daniel Barenboim. Tančí sólisté Vídeňského státního baletu. Uvádí J. Vejvoda. Režie českého znění J. Šmíd. Česká televize vysílá už tradičně na Nový rok přímý přenos slavnostního koncertu z Vídně. Tento snad nejpopulárnější evropský koncert je pravidelně uváděn od roku 1939 a jeho základem jsou vždy krásné melodie, jež složili členové dynastie rodiny Straussů. V letošním roce 2014 zazní na programu ještě skladby jejich souputníků a dokonce i jedna skladba Lea Delibese s názvem Sylvia. Orchestr Vídeňské filharmonie, který je vždy jejich interpretem, si od roku 1986 zve různé dirigenty, kteří se snaží najít nové nuance v interpretaci této krásné hudby. Tím letošním je vynikající klavírista a dirigent Daniel Barenboim. Už tradičně budou některé skladby inscenovány jako taneční čísla v podání sólistů Vídeňského státního baletu. Samotný koncert je rozdělen na dvě části a v přestávce mezi nimi nabídne rakouská televize ORF opět hudební dokument. (Česká televize)

lake-lake

nesnáším den zvaný Nový rok, a jediné, co mi ho dokáže osvítit, je právě novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. was kann man machen, Wien bleibt Wien ()