Pussy Riot: Putin Lights Up the Fires

Hudební / Krátkometrážní
USA, 2013, 3 min

Režie:

Erik Boccio

Příběh je vytvořen ve stylu filmu Klub rváčů (1999). Několik žen s běžným zaměstnáním se schází ve sklepních prostorech, kde spolu zápasí. Text písně je hlavně o Vladimírovi Putinovi a zatčení několika členek Pussy Riot, ke kterému došlo několik měsíců před uveřejněním tohoto videoklipu. (xFelix)

Radko

Pieseň z r. 2012, aktuálne reagujúca na hrozbu sedem ročného väzenia členiek skupiny Pussy Riot z Ruska. Za čo? Za tanec v pravoslávnom chráme. Za pospevovanie si pri tanci. Za tanečný úbor: farebné šaty a pančuchové masky s výrezmi na oči. Súd skonštatoval, že išlo o trestný čin organizovaného chuligánstva. Pieseň "Putin zapaľuje svetlá" (asi revolúcie - pozn.) prisudzuje paranoidno - represívnym reakciám moci a šikanovaniu aj pozitívny rozmer. Podľa textu totiž obdobné násilné ťahy následne rozsvietia protestné svetlá na uliciach a zvrhnú režim. Čím prísnejšie tresty, tým väčší odpor. Pesničku som videl v dvoch rôznych obrazových verziách. Prvú zverejnil web britského denníka The Guardian. Ukazuje akciu v chráme a zostrih následných udalostí (súd a protesty ľudí). Druhý klip je zo ženskej väznice, kde väzenkyne vzájomnými súbojmi transformujú na bojovníčky. Text niečím pripomína drsné odkazy Dead Kennedys politikom (tiež boli za ne stíhaní), hudba a klipy nevybočujú z bežnej pankovej produkcie. Na znamenie sympatií k tvorbe, ktorá dokáže popudiť moc k naštartovaniu represívneho aparátu, udeľujem pankerkám zaslúžených 66,6 %. ()

MM_Ramone odpad!

Pri tomto titule bude stačiť, keď zopakujem komentár, ktorý som zverejnil pri video klipe "Putin will teach you how to Love". - Slovné spojenie Pussy Riot by sa dalo voľne preložiť ako divoké pičky. To presne vystihuje tie hlúpe husi, ktoré sú súčasťou tohoto pochybného hudobno politického projektu. Názov si zvolili úplne výstižný. Sú to životom frustrované mladé kurvy snažiace sa ľudí provokovať svojim exhibicionizmom, primitívnymi názormi, vulgarizmami a ostrými verbálnymi útokmi na prezidenta Putina. To čo predvádzajú na verejnosti je trápnosť najväčšieho kalibru. Ja v celku na ne serem. Sú mi ukradnuté. Ale velice ma štve to, že tie svoje kreténske excesy označujú ako punk. To ma doslova uráža. Nie je to žiadna dievčenská punk rocková skupina. To ani náhodou. Je to obyčajný ruský sociálno feministický odpad! ()

Marek1991 odpad!

Neoliberálny feministický výplod s dávkou agresivity od žien vyzerajúcich ako mužatky s jednostranným nenávistným politickým textom. K tomu sa snáď ani nič iné ako odpad nehodí. ()