Prales tančících duchů (festivalový název)

• Švédsko

De dansande andarnas skog

• Kanada

Forest of the Dancing Spirits

Dokumentární

Švédsko / Kanada, 2013, 104 min

Linda Västrik

Filmem se táhne příběh mladého páru, který se snaží otěhotnět, leč marně. S porody mrtvých dětí je v pygmejské kultuře spojeno mnoho pověr a nařčení z prokletí apod. Část filmu je tedy opravdu náročná a drsná - ženě zemře dítě a jsme svědky hlubokého žalu a motivací zemřít. Na pozadí tohoto příběhu se dozvídáme podrobnosti o náboženských představách, o vzniku národa Pygmejců, o slavnostech a zvycích. Opravdu obdivuhodný dokument, všechna čest tvůrkyni dokumentu.(23.3.2014)

Dokument, na který jsem šel s jistým očekáváním, které se však nenaplnilo.. Příběh se odehrává ve vesnici Pygmejů, kteří nežijí až tak odloučeně od civilizace, jak by se dalo předpokládat, ale odění do triček z adidas a využívajíc plastových barelů se snaží vyhovět tlaku okolního světa a zachovat si svou kulturu, což se jim do budoucna moc dařit nebude.. jejich pány jsou tzv,, Majitelé", kteří fungují jako otrokáři, přesto, že patří do jiného černošského kmene ( vzali si příklad z bělošské kolonizace). Dokument od Pavola Barabáše mě nadchl mnohem víc..(24.3.2014)

Hodně silnej zážitek. Dokument o úplně normálních lidech, kteří pracujou, zakládají rodiny a když to nevychází, tak se rozvádí. Taky slaví, hádají se, mají se rádi i se občas nenávidí...A to vše uprostřed pralesa, vlastněni jinými lidmi a za stavu, kdy mohou o svůj domov přijít kvůli dřevařský lobby. Jo, a neustále přítomné je i náboženství...ale to snad všude, ne, civilizovanej světe? :D Já posílám spíš 5 hvězd než 4 a nakonec vzkaz pro slabý nátury: Nezapomeňte si vobčas zakrejt voči. ;)(31.3.2014)