Socialistický Zombi Mord

Socialist Zombie Massacre

(festivalový název)

Horor

Slovensko, 2014, 94 min

Je to síce každým svojim kúskom a v každom smere amatérčina ako hrom, ale snahu treba oceniť. Ide o takú prvú slovenskú lastovičku, ktorých dúfam bude ešte viac. Navyše snímok dokázal miestami pobaviť, pár hlášok a vtipných momentov je vážne luxusných, oceňujem aj výborné interiéry školy a veľa doplnkov, ktoré mi pripomenuli časy dávno minulé a spomienky na základku. Lepšiemu celkovému dojmu pomohol tiež nápad s krátkymi sukienkami a peknými dievčatami, pričom dokázali zaujať aj slušne zvládnuté gore efekty, takže ja tu jednu hviezdu navrch pridám veľmi rád. 70/100(25.4.2015)

Film, na ktorý čakám od mojich stredoškolských čias. SZM mal časovo až nezmyselnú postprodukciu, ale nemohol prísť v lepšom čase! Slovenskí "filmári" už majú dosť šáblónovitých drám o tom, aký je život krutý a láska nezmyselná a hľadajú si žánre a témy, ktoré u nás nemajú tradíciu. SZM ako prvý (ak nerátam krátkometrážny M is for Malnutrition) a dúfam, že nie posledný slovenský zástupca zombie hororu si rozhodne zaslúži zvýšenú pozornosť, minimálne kvôli svojej ceste z hlavy amatérskych filmárov až po konečnú distribúciu. SZM je odľahčenou a v podstate bezdejovou vyvražďovačkou, čiže názov v ničom neklame. Hektolitre krvi, zúfale situácie a ešte zúfalejšie riešenia, neskutočne od veci hlášky a v kuse nezmyselné násilie...skrátka skvelá zombiečina. Na 5* to síce nie je, ale ako lokal patriot nemôžem inak :D(29.6.2014)

• kajda.l

Snahu a tvůrčí zarputilost ocenit dokáži - gore efekty, masky. Výsledný produkt nikoliv a nízký rozpočet není omluvou, zvlášť když tvůrci propadli šílenému nápadu o pokus natočit "středoevropský blockbuster", nesmyslný závěr se stíhačkami mě v tom utvrdil. K tomu neslaný nemastný "příběh", který je na hony vzdálený československému socialismu, ale připomíná současnou americkou střední školu (absence i-phonů k přenesení v čase nepomůže). Všudypřítomná rudá, busta a fotografie Lenina na každém rohu působí směšně. Stejně tak obléci dobře vyvinuté slečny do modrých pionýrských košil, ale nechat je v soudobých účesech. Opatřit si starý nábytek nestačí. Nebo vůz VB a nazývat příslušníky policistou také působí dost pitomě. Nechci kritizovat a znemožnovat amatérský filmový pokus. Na efektech se zombiema jde vidět kus práce, ale ne vše je o penězích. Dialogy (ne pořvávat na holku "drž píču") a alespoň trošku pokus o herectví nestojí nic, jen trochu snahy. Když už se točí film (pro veřejná promítání a prodej), mělo by postavám být rozumět. I do obyčejných školních besídek a podobně se vždy vybírali lidé pokud možno bez poruchy řeči a ti kteří nehuhňají. Nadhodnocovat jen kvůli tomu, že se jedná o zombie film ze Slovenska rozhodně nebudu. Dokoukat to bylo utrpení a závěr byl vyloženě žalostný. I tehdejší doba byla žalostná, ale bohužel stejně žalostná mi přijde informovanost současné mladé generace.10%(5.7.2015)

Hodnotiť a kritizovať amatérske filmy mi príde hrozne nefér. Zapálení tvorcovia totiž nemajú k dispozícií techniku, vzdelanie, hercov, budget, (a častokrát ani talent) vytvoriť produkt, ktorý by bol čo i len zdiaľky pozerateľný. Tvorcom SZM sa však podarilo väčšinu aspektov filmu uchopiť z tej správnej strany. Najväčšiu zásluhu na fungovaní celého filmu má produkcia, ktorá i napriek guerillovým podmienkam dokázala vytvoriť fantastické prostredie, a navodiť tú správnu socíkovskú atmosféru. Taká kopa rekvizít (od detailov ako plagáty na stenách, násteniek, Leninových búst, BB pudingu, cez veľké rekvizity VB škodovky, či sovietského vojenského nákladiaku) sa v amatérskom filme vôbec nevidí. Nedá mi nespomenúť výbornú prácu maskérky Zuzany Paulini na hordách zombies, správne použitie praktických efektov (rozumej krvi a gore) tam kde to bolo možné, a perfektné kostýmy (som jediný, ktorému prišli uniformy dievčat hrozne rajcovné?). Veľké plus majú u mňa tvorcovia v tom, že nezabudli ani na tradičnú hororovú zložku v podobe T&A fanservisu (Tits&Ass). Potiaľto všetko v poriadku. Kde však drvivá väčšina amatérskych filmov začína padať na hubu, sú herci. Neberte to zle, Denisa Rőtlingová (Hanka) na niektorých záberoch vyzerá neskutočne cool, ale tým celá chvála končí. Žiadna z postáv nie je pamätihodná (niektoré sú dokonca neznesiteľné), a v momente keď niekto z nehercov začne rozprávať, ich prednes neskutočne píli uší. Zároveň je film plný drevenných dialógov, pičungu (patent pending), a hrozného bratislavského prízvuku, ktorý dokonale kazí ilúzu predrevolučných čias. Situáciu sa nepodarilo zachrániť ani v postsynchrónoch (bolo by to možné vylepšiť najatím profi dábérov?) Celá story je správne šialená, a graduje do fantastického záveru, avšak prostredná časť filmu sa značne vlečie a po úvodných mordách sa zvrháva do chodenia po triedach a hladania nejakého kľúča od kabinetu. Časť mňa si praje, aby sa filmári úplne utrhli z reťaze, a vhupsli do toho ako sa hovorí "po hlave". Len si predstavte, aké šialenosti by mohli vzniknúť, ak by tvorcovia obsadili Táňu Pauhofovú ako expertku cez sečné zbrane a Hviezdoslavov kubín, Tomáša Maštalíra ako beznohého telocvikára a bývalého držiteľa medaile v gymnastike, alebo vytovrením postavy výmenného študenta z NDR, ktorý využije situáciu a začne experimentovať s tvorbou zlúčenia socialistických a nazi zombies - ale to som si už asi vysnil úplne iný film. Dúfam teda, že sa chalani (a dievčatá) z Pezinka neurazia, ak ich film neohodnotím plným počtom. Etalónom pre päťhviezidčkový amatérsky film je totiž u mňa NIČ NEKRVÁCA VEČNE (2003) od chalanov z Metafora Films, ktorý u mňa vzbudili väčší dojem lásky k filmu a invenčnej amatérskej filmárčine. PS: Dík za výborný gag s veľkou prestávkou, veľmi chytrý odkaz na Romerov Dawn of the Dead!(1.7.2014)

Viděno v rámci festivalu otrlého diváka v kině Aero. To jenom tak pro jistotu kdyby mě tu někteří rádoby bojovníci za spravedlnost začali zase obviňovat, že jsem to nemohl nikde vidět (zdravím tě horiblbe) No a jinak musím konstatovat, že jsem dostal naprosto luxusní trash masakr. Přesně takovej jsem doufal, že ten film bude. Parádní retro atmosféra reálného socialismu, parádní make up a kvalitní gore. Navíc film už od začátku dává jasně najevo, že se vůbec nebere vážně. Nikdo si na nic nehraje. Osazenstvo filmu je v pohodě žádní afektovaní kokůtci, ale celkem přirozený postavy. Teda samozřejmě vyčnívá školník Sergej magor ze Specnaz ten nemá chybu no a samozřejmě nemůžu zapomenout na ty libový kundičky (já Slovenky vela lúbím) To je prostě něco co žádnej émerickej film nemá a sice Slovanské ženy (!) Jinak musím pochválit i velmi slušnou kameru a střih všechno na amatérskej film nebojím se říct na profi úrovni. Vznik takovýho filmu v našich podmínkách se dá potom vůbec považovat za malý zázrak. Kdoví kdy se zase něčeho podobnýho dočkáme. Na plnej počet to sice nevidím, ale ty 4* tomu střelím úplně z přehledem. Nevšední zážitek. Díky za něj!85%(1.11.2014)

• - V Hankinej spálni si na jednom z časopisov môžeme všimnúť americkú speváčku Britney Spears. (GTS_PUNK)

• - Film natáčali osem rokov a filmový štáb tvorili členovia pezinského združenia Tichý dom. Natáčanie amatérskeho filmu ich vyšlo v celku na 19 152 eur aj 49 centov. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

• - Profesionálna filmová krv stála tridsať eur za liter a kedže tvorcovia jej chceli použiť hektolitre, použili alternatívu, želatínovú hmotu, do ktorej pridali potravinársku červeň a kakao, aby nebola priesvitná. Mohla sa prehltnúť, ale bola veľmi sladká a aj preto ju celý komparz znenávidel. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)