Socialistický Zombi Mord

(festivalový název)

Horor

Slovensko, 2014, 94 min

• maddy

SZM = Socialistický Zombie Mord, Slovak Zombie Movie. OK, tak je to oficiálne. Fenomén zombies je úplne všade. Keď už sme aj na Slovensku natočili celovečerný zombie film, tak niet o čom pochybovať. Problém je, že toto je nezmyselná amatérska blbosť, s ktorou by sme nemohli konkurovať ani ugandskému zombie filmu, nie to ešte púšťať ju do sveta. Zapálenie amatérskych tvorcov je síce pekná vec a v daných podmienok ani nemohli mať k dispozícií potrebnú techniku, hercov alebo rozpočet, ale nejaký ucelený, zmysluplný koncept a talent by mať teda mohli. Ten sa totiž na amatérskej tvorbe cení najviac. Pri Socialilstickom Zombi Morde však nie je čo oceniť a skutočne ma udivuje čo trvalo tých dlhočizných 8 rokov kým to dotočili. Výsledná práca totiž vyzerá ako parodické video na stužkovú (ak nie horšie), ktoré sa odrazu niekto bezdôvodne odhodlal vyslať medzi širšie publikum. Zmysel? Okrem ukojenia si vlastných ambícií asi žiaden. Ako paródia to je totiž veľmi slabé a v podstate po celý čas nevtipné, a vážne to snáď nemohol myslieť nikto. Keď už nemám potrebné prostriedky na natočenie takéhoto filmu tak sa aspoň snažím, aby celá moja práca fungovala. SZM však zlyháva aj po tej najelementárnejšej stránke. Postavy sú maximálne otravné a hlavne sa v každom ďalšom zábere chovajú akoby sa im zrazu zmenili všetky vlastnosti, povahové črty a podobne. Vo výsledku to potom vyzerá tak, že mladá netalentovaná pipka v miestnosti kričí, že každý sa musí starať sám o seba a zachrániť ako sa dá, aby po dvoch sekundách na chodbe dvíhala zo zeme kamaráta ktorý sa potkol a nariekala, že všetci sú svine a nikto mu nechce pomôcť a o ďalšie dve sekundy sa s ním zavrela do skrine na ktorú útočia zombies a tam nasledovalo romantické vyznanie lásky, áno, presne v momente keď mi ide o holý život. Akože, I'm sorry, ale taká debilita nie je hodná ani C-éčkovej produkcie a to je iba jeden z tisíca príkladov celej absurdity tohto filmu. Keď sa to následne v závere pokúsi hrať takmer na trikový blockbuster, tak som už skutočne nechápal čo si tvorcovia myslia, že vlastne točia? Keď na to raz nemám financie tak predsa do filmu nedávam záber na vybuchujúcu budovu alebo prílet stíhačiek. Veď podobné CGI scény sú v amatérskom zombie filme úplne zbytočné a pôsobia ako z ukrajinského blockbusteru spred 30. rokov, ktoré niekto po víkendoch vyrenderoval počas pauzy na toalete, pre Krista pána! Najviac ma na to udivuje ako je táto trapošina rapídne nadhodnotená na CSFD. To vážne stačí, že sa v tom hovorí slovensky a všetci sú hotoví?! Nemyslel som si, že sme až takí zaslepení národniari, keďže v iných oblastiach sa naša národná hrdosť prejavuje len horko ťažko. Byť to isté vzniknúť v USA, tak garantujem, že to je v čiernych farbách. CELKOVO: 0,5* (1/10), aj to len z milosti. / PS: Keď už slovenských zombies tak radšej tento slušný kraťas, ktorý toho za 3 minúty dokáže viac ako Socialistický Zombi Mord za tých 94!(7.5.2015)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 18.4.2015, pôvodný slovenský zombie film - Regulérna slovenská nezávislá produkcia zvládnutá (podobne ako predtým NIČ NEKRVÁCA VEČNE) na pozerateľnej úrovni. Amatérsky nedokonalá, ale odvaha necucať štátny cecok AVF sa cení. (21.4.2015)(21.4.2015)

[Febiofest 2015] Naši chlapci mali napozeraných veľa zombie filmov, to je úplne jasné:), a z rozpočtu 19 152 eur aj 49 centov vyžmýkali maximum:). Je pravda, že kde už nemohli byť cool efekty, tam musela byť iná pridaná hodnota. A ňou sú skvelé trefné hlášky a dialógy nehercov, že film je vo výsledku jedna celá veľká "vážna sranda" s poriadnou šťavou. Milujem zombie filmy, a tu som sa bavil, ako pri hociakom inom, kde rozpočty väčšinou bývajú neobmedzené:), nazdar(22.3.2015)

8 rokov venovať zombiám a potom (ako píše nemenovaný denník) natočiť najlepšiu komédiu. Skvelý trash. Nápady, krv, sukničky a komunisti .. pri tých fetišoch sa mi vynorilo detstvo. Až na tie rovnošaty, takto vyzerala moja základná škola, aj sedem, desať rokov po nežnej.. Bol som na tom so známymi, a po titulkách kamarátová frajerka preniesla "Zlatí boli." Asi tak. Barbara rulez -(6.8.2014)

Čo dodať? Všetko podstatné bolo napísané. Čakal som blbinu s pár guilty pleasure momentmi, ale ono to je fakt dobre spravený film. Na ploche hodiny a pól to vôbec nestráca tempo a všetko je patrične vygradované. Humorné situácie sa striedajú s tými skutočne drsnými, keď vám pred očami zomierajú postavy, ktoré ste si zamilovali. Žiadna autocenzúra ako v slovenskom profesionálnom filmárskom prostredí, je to špinavá, drsná, správne vulgárna sexi vyvržďovačkom s vygradovanými gore efektmi a kopcom srandy. Brak ako sa patrí (KRV A KOZY!). Dokonca to nie je ani hlúpe a nemotivované ako zvyknú byť béčkové horory, má to dosť koherentný fikčný svet šikovne zapájajúci jednak prvy socialisizmu a jednak základoškolského života (zombie prechádzajúce sa cez veľkú prestávku do kruhu, tety kuchárky zombie). Najväčšou devízou filmu je výborný strih a vôbec zmysel tvorcov uvariť z ničoho niečo veľmi vtipné a nápadité. Ak už tento film nevyhrá Slnko v sieti za najlepší slovenský film, tak môžu tú cenu rovno zrušiť.(27.9.2014)