Majdan (festivalový název)

(festivalový název)

Dokumentární

Ukrajina / Nizozemsko, 2014, 130 min

Sergej Loznica

Loznitsa zvolil jako metodu observaci. Diky tomu se vyhyba hodnoceni a dostava divaka primo do stredu deni. Tak je mozne videt pateticke sceny, odhodlani, recniky i prehlidku silencu (napriklad basnik s modrym baretem na hlave). Podstatne je ale videt deni bez predem danych fanouskovskych nalepek z medii obou stran barikady. Tady jsou proti sobe postaveni lide v mezni situaci, kdy ani jedna strana s pro ni pochopitelnych duvodu nemuze couvnout. A pak se zpravidla deji hrozne veci. Z Loznitsova filmu beha mraz po zadech.(14.7.2014)

Snímek velmi silně a procítěně vykresluje události na Ukrajině posledních několika měsíců. Jeho největší devízou je jedinečný styl kamery, který pomocí dlouhých a souvislých pohledů ponoří diváka přímo do děje na kyjevském náměstí. Tento styl zpočátku působí dosti nevšedně a rafinovaně, v druhé polovině jsem však jím byl poněkud znuděn, neboť do filmu už nevnášel nic nového. Trocha svižnosti na závěr by opravdu neškodila. 7/10 [KVIFF 2014](5.7.2014)

• jhr

Smrt majdanu! Pryč s fašisty! Ať žije Rusko, Putin a ukrajinští a ruští komunisté!(6.7.2014)

• Martpod

Dliouhé záběry konečně dostaly částečně smysl, po začátku ho ztratily. Nejzajímavejší paradoxně když se dlouhé staťáky provéstd nedaly. Plus za silný úvod.(5.7.2014)

viděno na 49. MFF KV 2014 ....... mám pocit že jsem tam byl :D(13.7.2014)