Majdan (festivalový název)

(festivalový název)

Dokumentární

Ukrajina / Nizozemsko, 2014, 130 min

Sergej Loznica

viděno na 49. MFF KV 2014 ....... mám pocit že jsem tam byl :D(13.7.2014)

Hlavní kyjevské náměstí se na přelomu let 2013 a 2014 stalo dějištěm masových protivládních protestů, které jsou zde dobře zaznamenány. Loznica používá dlouhé statické záběry, které nehledají konkrétní hrdiny, spíše zaznamenávají atmosféru, která postupně eskaluje až k otevřeným bojům. Ze začátku to vyžaduje trochu trpělivosti, neboť ukrajinská hymna tu zazní třikrát v celé své délce, ale pak už to začne být strhující samo o sobě až po závěrečnou tryznu za první oběti. U Loznici samozřejmě nezazní ani slovo nějakého vysvětlujícího voice-overu, ale tentokrát tu jsou alespoň mezititulky usnadňující zejména orientaci v čase a okolních politických událostech (90%).(15.7.2014)

• Streeper

Až přes příliš dlouhé záběry na jednom místě, bez komentáře nebo rozhovory s lidmi. Přišlo mi to nudné, nezáživné, ale některé scény (jako třeba útok na novináře, kdy se kamera dokonce i pohnula) mi přišli dobré.(9.7.2014)

• jhr

Smrt majdanu! Pryč s fašisty! Ať žije Ruska a Putin!(6.7.2014)

Snímek velmi silně a procítěně vykresluje události na Ukrajině posledních několika měsíců. Jeho největší devízou je jedinečný styl kamery, který pomocí dlouhých a souvislých pohledů ponoří diváka přímo do děje na kyjevském náměstí. Tento styl zpočátku působí dosti nevšedně a rafinovaně, v druhé polovině jsem však jím byl poněkud znuděn, neboť do filmu už nevnášel nic nového. Trocha svižnosti na závěr by opravdu neškodila. 7/10 [KVIFF 2014](5.7.2014)