Willy Kufalt

Finská komedie. Finská válečná komedie, pokračující v bohatém sedmdesátkovém trendu groteskních veseloher na pozadí druhé světové, rozšířeném pod vedení francouzské Sedmé roty.. a mě tahle směsice groteskních, absurdních a černohumorných příhod vojáků a jejich velitelů v akci kupodivu bavila. Včetně doprovodu často „finsky“ studeně bezemočních tváří protagonistů, což v mnoha vtipných situacích na absurditě a komičnosti teprve přidávalo. :D Jen v jeden okamžik mě finští kruťasové dosti zaskočili, když se nabitá série vtipných detailů a gagů v jedné scéně střídala s prostřihy na střílení do prasat (a následně mrtvá prasata), ale V-M. Saikkonenovi se zároveň poťouchle dařilo pokračovat s nasazeným vtipem dál, že jsem se i přes tenhle menší šok v onu chvíli nadále smál. :o) A přestože film leckdy působí jako značně volnější sled příhod, nechybí dovyprávění titulní zápletky s „manilovým lanem“ (z názvu) a ještě před uzavřetím této linie povedené završení ve společnosti více postav na nádraží. U mě spokojenost z lokální dobové komediální "jednohubky"... „Zkus tím více pohnout, jinak se s tím nepohnem.“ :o) [80%] ()