Danila je úplně obyčejný mladík. Na svém milovaném discmanu Sony nejraději poslouchá rockovou skupinu Nautilus. Dokončil vojenskou službu v ruské armádě a je nezaměstnaný. Zrovna dorazil do Petrohradu, aby se podíval po svém starším bratrovi Viktorovi, ale zatím neví, že ten se zde uchytil jako nájemný vrah. Bez jakéhokoliv uvítání zatahuje Viktor svého mladšího a méně zkušeného bratříčka do "rodinného podniku". (oficiální text distributora)

Santino7

Podobne naivné, zvláštne humorné amatérsky pôsobiace ako prvá časť. Zvláštne je, že sám netuším, či to bol Balabanov zámer, vykresliť ruské 90-te roky takýmto, povedzme zvláštnym štýlom, alebo to zámer nebol, a proste to tak "vypálilo". Tak či onak, jednotka ma bavila zhruba tak ako dvojka, opäť som väčšinu času len nechápavo krútil hlavou, čo sa to vlastne deje a rovnako nechápavo krútim hlavou pri hodnoteniach mojich obľúbených uživateľov. Dokonca mi chodí po rozume taká vec, že možno je táto snímka predsalen vysoko hodnotná určitým spôsobom (ba až prevratná), len mi ešte stále uniká jej význam - ktorý možno pochopím (a spätne docením) niekedy v budúcnosti. Alebo aj nie. Akýmsi paradoxom je, že ruský mafiánsky seriál Brigada, ktorý je miestami porovnateľne naivný, naopak zbožňujem a nedám naň dopustiť. 50% ()

davena27

Syrovost,všudepřítomná špína a násilí,hudební doprovod skupiny Nautilus a jejich Křídla,to vše činí z tohoto filmu nevšední pohled do životních etap mladého muže,kterému nejsou lhostejné osudy lidí jež jej obklopují..."Gorod,gorod to strašna sila,čim on bolše tim on silně..." ()

Kakho-oto

Celkem dobrá hudba skupiny Nautilus obohacuje tento zajímavý film. Bratr je takové ruské Přání smrti, místo L. A. či N. Y. Leningrad/Petrohrad, místo starého Bronsona mladý Bodrov. ()

Solly

Nikdy jsem nezavrhoval apriory všechny ruské filmy. Přesto byl bratr velmi milým překvapením. A to jsem nějaké očekávání už měl. ()

Eyron161

Drsný filmový pohled na post-sovětské Rusko. Chudoba a zločin a mladý Danila, který si touží v Petrohradu prožít svůj novoruský sen. Vynikající dialogy, tvrdá ruština přidává výborně potrhuje ponuré kulisy světa, kde vládnou peníze, drogy a pistole. Film je výborně podbarven zvláštní hudbou populární ruské skupiny Nautilus. ()

ecis

Sklamanie v podobe absencie silnejsieho pribehu, tempa, dramatickosti a biednej hudby (Nautilus nie je to, co mam vo svojom mp3 prehravaci). ()

junxi91

Kultovní ruský film z divokých 90. let, ve kterém je vidět úpadek, chaos, bezpráví, brutalita a neutěšenost těchto časů v podobě pouličních prodejců, po kterých chce drsná mafie výpalné bez ohledu na jejich tržby. Film bez pořádné zápletky, bez silného příběhu, který působí jako ukázky ze života jednoho nezaměstnaného mladého chlápka jménem Danila, který se vydává za svým na první pohled drsným holohlavým bratrem Viktorem do Petrohradu. Danila však není typický záporný hrdina, ale dělá spoustu dobrých a společensky prospěšných věcí. Danila je veterán z čečenské války, doma nemůže najít práci, potuluje se po okolí, a tak jej matka pošle za starším bratrem Viktorem do Petrohradu, aby si našel pořádnou práci. Danila se na ulici seznámí s energickou narkomankou Kat a také s pouličním prodavačem a bezdomovcem „Němcem“ Hoffmanem, kterého chtějí obrat dva gauneři, a dokonce si od nich vezme revolver. Viktor je však nájemný vrah, který si říká „Tatar“ a pracuje pro šéfa petrohradské mafie zvaného „Krugliy“. Tatar má za úkol zabít šéfa čečenské mafie „Čečena“, ale chce za to hodně peněz, a tak má Krugliy lepší plán – nechá své pohůnky sledovat Tatara, kterého zabije Čečenec, aby mu pak nemusel platit. Trošku divný plán, ale to je prostě Rusko. Danila se sejde se svým bratrem v jeho bytě (brácha mu nejprve míří zezadu na hlavu pistolí) a brácha mu předá svůj úkol a nakecá mu, že ho Čečenec vydírá. Danila pak v autobuse donutí neposlušné Armény, aby zaplatili revizorovi pokutu. Pak Danila vyrobí trubkovou bombu a odpálí Čečence, což sledují Kruglyiho pohůnci a pronásledují jej do tramvaje, kterou řídí žena jménem Sveta. Danilo to dá se Svetou dohromady, i když je vdaná za manžela, který ji regulérně tříská. Boss Krugliy je nasraný a rozhodne se vtáhnout Tatara do jedné velké akce. Viktor předá úkol Danillovi a jeho byt navštíví Krugliyho gauneři, ale nikdo není doma. Dorazí tam akorát zmatený rozhlasový režisér Stephan, který si splete byt a ve skutečnosti jde na párty o patro výše. Tato chyba jej málem stojí život. O patro výše hraje skupina Nautila Pompilia a její zpěvák si také splete byt, ale Danilla jej pošle o patro výše. Danilovi se však nechce čekat a jde se podívat na párty nahoru, kde má blbé kecy proti Americe a její hudbě, a pak se vrátí do bytu, kde zachrání Stephanovi život. Kruglyi nechá sledovat Danilu a dostane se ke Světlaně, což pro ní nedopadne moc dobře, a jeho poskok "Krtek" postřelí Danila, ale život mu zachrání CD přehrávač, další skvělá věc z 90. let. Danila najde zřízenou Světlanu v jejím bytě, zatímco Kruglyi přepadne Viktora v jeho bytě a donutí jej přivolat Danilu. A tak následuje vyvrcholení s brokovnicí, kterou Danila zlikviduje Kruglyiho nohsledy a také jeho samotného, odpustí bratrovi a chce rovněž pomoci Světlaně od násilnického manžela, ale ta to moc neocení. Příjemný návrat do 90. let, kdy Rusko bylo sice plné chudoby, ale jsem přesvědčen, že to dneska není pro obyčejné lidi mnohem lepší, a navíc se z Ruska stala novodobá Třetí říše v barvě, takže bych byl já a určitě nejen já rád, kdyby se Rusko vrátilo do časů Bratra. () (méně) (více)

nooly

Já věřím, že s trochou nadsázky to tam tak chodí. Mám výhrady ke střihu, film občas postrádá tempo a všudypřítomné zatmívačky a roztmívačky mě snad začaly rozčilovat. ()

Pensieve

Я смотрю в темноту...temnotu skvěle dobarvuje Nautilus pompilius - aneb spravedlnost podle jednoho písaře ze štábu... ()

Blazkowicz

No ten chlapec nebyl kancelářská krysa ani omylem teda. To je rozený hitman. Akorát vypadá, že neumí do pěti napočítat. Na druhou stranu tam všichni vypadají přiblble. Když chlastají od rána do večera tak se ani nelze divit. Je to rozhodně jinak natočené, než co normálně sleduju. Pomalejší tempo, zvláštní dialogy. Prostě cizina. To se pozná i podle otřesné hudby. Nautilus Pompilius jsem si schválně poslechnul a hrůza děs. Žádný rock to není. Jestli tohle v Rusku poslouchají, tak to vysvětluje tu jejich nízkou inteligenci. 3* ()

jack_scott

Zajimavá ruská gangsterka, která by byla sama ta kna dvě hvězdičky,ale poměrně exotické ruské prostředí a styl tomu dodají další, a nakonec je to poměrně zajimavá podívaná.Vzpoměl jsem si u toho i na Brigádu, ač ta byla lepší.... *** a 60%. ()

r007

I přes pomalý děj má film svoje kouzlo, a možná právě proto. Za ponurou atmosférou porevolučního Ruska je tu příběh obyčejného kluka, který hledá svoje místo na slunci .Myslím, že na filmu je geniální především hudba , která originálně zapadá do děje a pak Sergej Bodrov. Stojí za to vidět v originálním znění , především pro ty z nás, kteří měli ruštinu povinnou ve škole. Film je smutný , i když se v úvodu tváří jako komedie. ()

AlDelon

Na plakátu se píše:,,neobyčejně stylový film". A to teda je. Oprýskané rusko, parádní ruská hudba a mladý stoický a přesevše dobrosrdečný spravedlivý hrdina -tohle je paráda. ()

infotext

Celkom slušná gangsterka - ktorá vás asi neohúri úžasne originálnym príbehom, ale atmosféra postkomunistického Ruska a hlavný hrdina majú niečo do seba. Hoci dnes už jeho posadnutosť svojim discmanom a Nautilusom bude asi pôsobiť dosť divne. Rozhodne to však nie je strata času. Priam by som povedal, že ak sa chystáte stať sa novým (východoeurópskym) Tarantinom - tak tento film by vo vašej kultúrnej encyklopedii asi nemal chýbať. ()

chamonix

Má to postavené jinak než já, ale každý musí uznat, že nezabil nikoho nevinného. A všechno ostatní násilí bylo (na rozdíl od bráchy) jen ve jménu ochrany někoho slabšího. ()

Pompeius

Brat 1 i 2 jsou esencí rusáctví a ukazují, jak Rusové nahlížejí sebe i ostatní. Proto také tyto filmy získaly takovou popularitu. A Putin nemusel kořeny zla a barbarství hledat v Rusku nějak hluboko, byly tam vždycky a vždycky budou. Prokletá země, prokletý národ. ()