Česká pivní válka

• USA Czech Beer War

Svět kolem nás se stále mění. A s ním se mění i naše pivo. Co se skrývá za tradičními pivními značkami v éře globalizace? Co se stane, pokud se tekuté národní dědictví promění v „Eurobier"? Mnozí lidé věří, že pivo a jeho charakter ovlivňuje život národa více, než si myslíme. A stále více jich věří, že český pivní průmysl už není český. Nejen kvůli tomu, kdo ho z velké části vlastní, ale i kvůli tomu, co vlastně vyrábí. Je to opravdu tak? A pokud ano, co můžeme dělat? (A-Company CZ)

celticek

Přínos víceméně žádný, paskvil. Nejrozumnější mi přišel Krýsl, který si udělal solidní reklamu, "experta" Jaroška nelze komentovat a pán, který se snažil uvařit pivo - toho je mi celkem líto - měl začít doma u hrnců, klidně přímo ze surovin a třeba infuzi. Mihne se i Jan Grmela z Lucky Bastarda. ()

jirkaslava

Dokument výbornej, ale proč zrovna takovejhle BLB z Ostravy??? To neměla Česká televize něco lepšího a hlavně trošku inteligentnějšího na výběr? Myslím, že u nás je pití a výroba piva docela fenomén poslední doby, takže by se tam určitě našel nějaký člověk, který by měl trošku inteligentnější řeči a ne, že co je z Plzně to je hnus a podobně! Já si třeba to samé můžu myslet o Ostravě a taky to nikde v bedně neprezentuju... ()

Echoes

Wut? Já rád pivo, ale tohle byl spíš pohled do života pár pivařů, než nějaký (alespoň) pokus o objektivně-kvalitní dokument. Škoda, zrovna u nás by si Pivo kvalitní dokument zasloužilo. ()

silak_xup

Obsahově to není nijak poučné, člověk se z toho nic moc nedozví (mimo to, že Plzeň patří Africe - úlet, to jsem netušil), sledujeme příběhy tří různých chlapů se společnou vášní, dle názvu to logicky asi nebude absinth. Příjemně se na to kouká, sem tam člověk něco postřehne o malovýrobě pívečka ale jinak nějaký fakta, jako třeba proč se to tak děje, proč europivo atd z toho nejsou vůbec jasná. Ale je to celkově takoví příjemný, proč ne. ()

jfaba

Jediná pravda je, že národní poklad (a ne jeden) prodáme za pár šušňů těm, co o tom houby ví. Prachy, jenom prachy nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají... ()

zekon

3 a 1/2. Cením snahu autorů, nicméně jsem čekal, asi jako ostatní, nějaká srovnání a proč. Ono je to ale hlavně o upadajících europatocích, upadajícím Prazdroji a o kdysisládkovi Prazdroje co to uměl. Takový divnofilm. Ona tam padne spousta pravdy a spousta skvělých myšlenek. Fandím malým pivovarům i domácím vařičům, ale mě to přišlo hlavně jako antifilm proti Prazdroji než film o pivu. ()

pavelpetr

Dokument o pivu. Spíš to je o české natuře. Ten ublížený národ, kde zlé korporace šahají na náš národni poklad. Nejak se pak vytraci radost z te male pivni renesance. Fajn videt, podruhe uz netreba. ()

ragnar1

Že v dokumentu není žádná válka, jak slibuje název? Že v dokumentu není obsaženo srovnání mezi průmyslovými pivovary a minipivovary? Že dokument nemá žádný smysl? Absolutně nesouhlasím. Dokument sleduje tři roviny, kdy každá rovina má jasný spád a určité poselství (kdo nezachytil, může se podívat znovu). Že v dokumentu vystupují samí "Pepíci"? No, asi bych chtěl být taky takový "Pepík", který si může dovolit jet do Jižní Afriky. V dokumentu za jednu z nejzajímavějších věcí vnímam poněkud až groteskní scény a situace z pivařského prostředí, kdy jsem se nejednou velmi pobavil (např. kniha o pivě jednoho z "Pepíků" - Labyrint piva a ráj srdce, načež autor říká, že to je takový Komenský). Navíc v plné kráse se nám ukazuje arogantnost velké společnosti, která vlastní mnoho průmyslových pivovarů. A na závěr můžeme vidět, jak pivařská kultura spujuje lidi po celém světě. K tomuto počinu zkrátku pět hvězd sluší. ()

anthanik

Přišel jsem, viděl jsem, nechápu. Sládek dobrý, řezník dobrý, ale ten vypatlaný ožrala, co si o sobě myslí že je mistr světa, je fakt k zblití. Název "dokumentu" je absolutně mimo. Čekala jsem třeba soupeření malých a velkých, domácích a zahraničních pivovarů. Čekala jsem, že se třeba bude řešit kvalita surovin. Čekala jsem, že se třeba ukáže, jak snadno se dá pivo zkazit nevhodným skladováním a nevhodným přístupem k péči o výčepní zařízení. Ale takovouhle slátaninu o ničem jsem nečekala. Zbytečně zabitý čas. Hvězdička za pana Krýsla. ()

Von Kempelen

Komentář Malarkeyho bych klidně podepsal vlastním nickem, natolik jsem měl podobný dojmy a pocity z České pivní války. Jen mi nějak už ta móda nekomentovanejch autentickej dokumentů s monologama protagonistů leze krkem. ()

dr.jitr

Nemůžu říct, že bych se u toho nebavil, nicméně tenhle dokument je tak trochu zavádějící. A to říkám jako člověk, který se vařením piva zabývá. Sládek, který staví pivovary - v pořádku. Chlapík, který chce vařit pivo doma? Záměr krásný, nicméně působí jako totální jouda a vůbec se nedivím, že mu ta várka zkysla - v takovémhle mrdníku se to dělat nedá. A třetí - zoufalý alkáč, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa. Ne, všichni lidé, kteří se věnují pivu, opravdu nejsou hloupí alkoholici. ()