Táhni do pekel

Choď do pekla

Eat Your Bones

Francie, 2014, 94 min

• blondboss

Ako sa vo Francúzsku jedna nepodarená road movie ulicami nočného predmestia Paríža vytvorila alias pokus o zobrazenie reálneho života kočovníckych osád. Akože pointa aj prevedenie celkom fajn, ale celý film sa hádať v aute a semtam vystreliť na poldov mi nepríde ako kvalitná dráma. Preto len dve hviezdičky, aj keď silné. 45 %(13.9.2016)

Neprikrášlená štúdia mužského sveta, ktorá sa od observačného úvodu postupne preklenie do thrillerového podnebia. Azda najlepšie to vystihuje samotné situovanie väčšiny filmu do interiéru auta (viac "macho" prostredie už snáď ani nešlo zvoliť). Dokumentaristické pojatie je fajn, ale výsledok je po všetkých stránkach len jemne nadpriemerná rutina, na ktorú pravdepodobne rýchlo zabudnem. 60% [Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou](6.4.2015)

Sociálna dráma z Francúzska. Hlavným hrdinom je 18 ročný chalan, ktorého brácha prišiel z lochu. Asi tušíte, že postavy filmu Choď do pekla sú typom ľudí, ktorým sa v živote vyhýbate. Ale radi sa na ne pozeráte na filmovom plátne. Je to tak, my s nimi súcitime a držíme im palce, ale v reálnom živote tomu tak nie je. Sú to proste grázli. Tento paradox fikčných svetov patrí podľa mňa k jedným z najzaujímavejších faktorov. No ale k veci, postavy sa chovajú tak, ako predpokladáte, čiže emotívne, "grázlovsky" a nepríliš logicky. Zaujímavejšie je, že hodná dĺžka filmu je natočená v aute, čo je myslím fajn experiment. Inak taká festivalová pohoda, ktorá však na kvalitnejšom festivale môže len tak prešumieť. Možno by si tento filmík zaslúžil aj celoplošnú distribúciu.(21.3.2015)

• pushover

Ze života francouzkých cikánů a zlodějů cenných kovů. Vlastně jedinou výtku, kterou lze filmu dát je to, že je naprosto zbytečný...(6.7.2016)

Jasne, ze se u toho musi vybavit spojeni "Bavorak pane". Nejen kvuli tomu, ze to neni ani tak pokracovani jako variace na podobne tema od stejneho autora, ale kdyz ta specialni Alpina vyjede z garaze, tak to slovni spojeni naznacuje i nefalsovany obdiv k autu, ktere je zaroven socialnim statusem jeho majitele. Jenze ten bavorak spis patri dablu a cesta do noci v nem vlastne k nicemu dobremu nepovede. Jean-Charles Hue dotahuje svoji entologicko-antropologickou metodu k dokonalosti. Neherci, kteri hraji sami sebe a rekonstruuji svoje vlastni historky vcetne mytologie sveho (kocovneho) kmene jsou absolutne realisticti. Kdyz jdou krast, tak to neni nic od stolu vykonstruovaneho, ale pusobi to naprosto verne. Stejne jako jejich charisma. A prave ta entologicka a mytologicka slozka je timhle socialnim realismem odsunuta do pozadi. Tam ji to vic slusi a odsud probublava do popredi. Iniciacni cesta mladika, boj dobra se zlem i obetovani se tak nepusobi nepatricne. A pak, ze vsechny myty uz byly odvypraveny! Nene, tvori se znovu a kazdy den. A tohle je mytus o navratu, jehoz soucasti je fantasticky bavorak.(25.3.2015)