Reklama

Reklama

Kryštof Kolumbus a jeho mapy

(TV film)
  • Francie Le Monde selon Christophe Colomb (více)
Francie, 2012, 53 min

Obsahy(1)

Před svými objevnými cestami vyniknul jako kreslič. Rodák z italského Janova Kryštof Kolumbus (1451–1506). Mořeplavec, kolonista, dobrodruh. Zemřel ve Španělsku, aniž pochopil, že objevil „Nový svět", namísto své vysněné Indie. Běh starého známého života se přitom změnil jednou provždy.
V letech 1492–93 objevil Bahamy, Kubu a ostrov Hispaniola.
Na druhé výpravě 1493–96 objevil Guadeloupe, Portoriko a Jamajku; prozkoumal Kubu; založil Hispaniolu, první evropské město v Americe.
Na třetí výpravě (1498–1500) objevil Trinidad a jihoamerickou pevninu v místech dnešní Venezuely. Do Španělska se vrátil v řetězech.
Na čtvrté a poslední výpravě prozkoumal středoamerické pobřeží. Doma zatrpknul, umřel opuštěný v pětapadesáti letech.
Kolumbovu první historickou cestu umožnily zeměpisné omyly. Velký zeměpisec Ptolemaios působící ve druhém století našeho letopočtu propočítal šíři euroasijské pevniny tak, že se rovná 180° zeměpisné délky nebo polovině rozlohy světa. Avšak jeden dřívější autor, Marinos z Tyru, ji stanovil na 225°. Toto číslo vyhovovalo Kolumbovi mnohem lépe, protože tak při cestě kolem světa na západ snižovalo vzdálenost mezi Evropou a východním okrajem Asie pouze na 135°. Kolumbus potom toto číslo ještě dál snížil o 28° na objevy Marka Pola, o 30° připadající na předpokládanou vzdálenost mezi Čínou a Japonskem, o 9° při vyplutí z Kanárských ostrovů a navíc o dalších zhruba 8° podle vůle osudu. Takže zbývalo pouhých 60° zeměpisné délky mezi Kanárskými ostrovy a Japonskem (skutečné číslo je téměř 200°).
Kolumbus se dopustil ještě dalšího omylu v odhadu tím, že spočítal velikost jednoho stupně v zeměpisné šířce, na níž chtěl plout pře Atlantik, na pouhých 40 námořních mil. Díky tomu mohl tvrdit, že vzdálenost mezi Kanárskými ostrovy a Japonskem je 2400 mil (3860 km), i když ve skutečnosti činí 10 600 mil (17 055 km). Kdyby Kolumbus nepředložil tyto vratké a chybné propočty, nikdy by byl nevyplul. A kdyby obě Ameriky neexistovaly, plavil by se se svými muži Atlantským oceánem a už nikdy by o nich nikdo neuslyšel. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

majo25 

všechny recenze uživatele

Som prekvapený úrovňou dokumentu, ktorý bol informačne bohatý, nepostrádal plynulý príbeh a bol hlavne plný kvalitne spravených názorných animácií. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Je pekné, že Kolumbus „objavil” Ameriku, ale čo to so sebou potom prinieslo ? Genocída... , alebo čo s pôvodnými obyvateľmi ? Bol to excelentný TYRAN ! ()

Reklama

Teachman 

všechny recenze uživatele

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o Kryštofu Kolumbovi. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nemal to chudák Kolumbus ľahké, keď mu ešte aj obvod Zeme vypočítali zle a cesta do Indie by bola v skutočnosti trikrát dlhšia, ako očakával. Objavenie Ameriky tak bolo sériou náhod a omylov, ako to pri veľkých objavoch býva. Je obdivuhodné, koľko informácií sa podarilo dostať do 50 minút, od prvej výpravy až po františkánsky habit. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Není to žádný konvenční portrét Kolumba a jeho doby, ale živě a poučně natočený dokument. Fanoušci cestování si přidají hvězdu navíc. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama