Láska z Khon Kaen

Láska z Khon Kaen

Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendour

Thajsko, 2015, 122 min

Ťažko mi môže niekto zazlievať, že nepoznám Weerasethakulov rozprávací svet, ktorý vo filmoch vyobrazuje a že sa intenzívne nepokúšam dostať sa mu pod kožu a čítať v ňom symboliku. Láska z Khon Kaen je príbehom z tohto sveta, v ktorom vojaci trpia istou "snovou chorobou" a neničia prírodu, ani ľudský život, ale vlastné fyzické ja, ktoré ich pomaly, ale isto opúšťa. Itta je z tých, ktorá trávi čas pri jednom z nich a vlastné jazvy života freneticky lieči tým, že pomáha a dodáva nadbytočnú energiu a vzýva k spirituálnej energii, ktorú môže aj teda recipročne prijímať. Lenže dej ostáva nečitateľný a najširokospektrálnejší je vlastne v tom, že snový svet ovplyvňuje chápanie a súvislosti nefyzikálnych veličín a spôsobilosti výkladu našich limitov a úrovní kognitívneho poznávania a chápania vecí. Garcíaova kamera je opäť veľmi nenápadná a len výnimočne pretká ladnými pohybmi, čiže aj dokumentárny komplex navonok v ňom vyznieva ako tajomný a jedinečný. Mám však pocit, že autor sa už začína myšlienkovo a schopnosťami vyčerpávať, neprináša pole a svet nečakaných a duchovne rezonujúcich súčiastiek, ktoré metaforicky a výstižnou opisnosťou vedú nás divákov k hlbšiemu transcendentálnemu zážitku. Film je umiernený a dá sa v ňom čosi pobadať, ale od notoricky známeho lovca duchov a skrytej náplne mystiky a tajomstiev života či hlbín panteizmu, som očakával skrátka viacej.(1.4.2016)

[7. OKO 2015](4.10.2015)

Meditativní, mysteriózní, magický.(30.9.2015)

V Thajsku jsem nebyla, žádný další film jsem od Mistra neviděla a tak jsem možná byla zbytečně plná očekávání, která se nevyplnila. Ve filmu je několik úžasných scén, které by zřejmě fungovaly mnohem intenzivněji nebýt křečovité snahy být za každou cenu originální. Unylé bohyně a vystrčená řiť v lese žádná duchovní povznesení nepřináší. Souznění duší prostřednictvím snu ano. Asi jsem v životě přišla o spoustu kratochvílí, a vzhledem k věku už to nedoženu,ale olizování hnusné nohy mi fakt chybět nebude. Distributora chválím za vizuálně vyvedený plakát.(12.1.2016)

Snenie, blúznenie, imaginácia, mystika, buď unaví a znechutí alebo fascinuje.(25.4.2016)