Parlamentné voľby 2016 - diskusia

všechny plakáty
Publicistický
Slovensko, 2016, 50 min

ghatos

Klasický formát, kde se volič dozvěděl o největších bolestech Slovenska. Musím spravedlivě říct, že v roce 2016 se obsahově diskuze posunula do vyšší kvality (Mečiar, Slota a spol. jsou na smetišti dějin). Tatranského tygra (spíše mačku) trápí hodně věcí. Zřejmě nejvážnější problémy jsou ve vylidňování některých oblastí a ve zdravotnictví. Celková kvalita života není dobrá. Jsem rád, že se diskuze začala stáčet k základním rozumným věcem. Zemědělství a turismus jsou segmenty, kde by se opravdu dalo dost udělat. Ví se dlouhodobě o slovenské neschopnosti využít například Tatry. Služby jsou předražené - prostě tomu chybí hlava a pata. Zdravotnictví hlavně za Fica šlo do kopru. Sice se pořád chválí a mluví o lásce k vlasti, ale v této klíčové oblasti se dostali prakticky Slováci, až za Rumunsko. Čím méně bude Fica, tím větší šance bude na lepší Slovensko. 56%. ()

Radko odpad!

Toto takmer nestojí za slovo. No pretože som jednu debatu videl, komentujem. Bol tam Marián Kotleba. Jeho záverečné nosné posolstvo bolo v réžii výstupu zo zločineckej organizácie NATO, zavedeniu jednej štátnej zdravotnej poisťovne a povinného zamestnania pre všetkých. Jeho politická strana sa volá KOTLEBA - Ľudová strana Naše Slovensko. V programe má napísané túto nosnú vetu: "Ľudová strana Naše Slovensko nadväzuje na odkaz našich národných velikánov – Ľudovíta Štúra, Andreja Hlinku a Dr. Jozefa Tisa.". Odmieta nadvládu Európskej únie, terorizmus cigánskych extrémistov, je za opätovné zavedenie vlastnej meny, je proti "západnému liberalizmu presadzujúcemu ateizmus, materializmus, konzum, nebezpečné sekty a sexuálne úchylky". // Druhým z kandidátov, ktorého meno zdobí aj názov strany je Boris Kolár zo strany s názvom SME RODINA BORIS KOLÁR, čo mi nejako gramaticky nesedí, ale keď som videl tohto úspešného podnikateľa bolo mi to jasné. Jeho prejav bol plný nenávistných agresívnych giest a zaťatých pästí. Vysvetľoval svoje priateľstvo s niekdajším bossom bratislavského podsvetia tzv. Žaluďom, ktorý svojho času po šiestich pokusoch skonal v nemocnici po streľbe trhavou guľkou dum-dum do chrbta popod ochrannú vestu v momente, keď prestupoval do opancierovaného Mercedesa. Boris Kolár vyhlásil, že v Bratislave pozná všetkých. A teda aj mňa, tak ho týmto pozdravujem. Sranda je, že obaja spomenutí páni pajáci majú istú šancu sa dostať do parlamentu. // Tretím pandrlákom bol József Berényi zo Strany maďarskej komunity/ Magyar Közösség Pártja, inak takto dlhodobým priateľom Viktora Orbána a maďarskej autonómie. O tej teraz vyhlasuje, že sa jej vzdali, ale strašne ho serie, že v Gabčíkove boli ubytovaní migranti. Tvrdí, že sú bezpečnostným rizikom pre vodné dielo Gabčíkovo, argumentujúc, že "Čo ste nevideli, čo robili v Kolíne na Silvestra?".// Ďalším ziskuchtivcom bol pán Pavol Frešo, ktorý vystupoval v prospech zachovania EÚ aj Schengenského priestoru v terajšej podobe. Na objasnenie - ide o predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie, ktorému sa podaril husársky kúsok - z poslaneckého klubu a zo strany vystúpili všetci jeho členovia, okrem neho samého. Zhruba taký (1%) bude aj jeho volebný zisk (+- 1%).// Iný prípad je Richard Sulík, ktorý chce školstvo riadiť ako súťažné inštitúcie - ak sú absolventi úspešní, nech škola dostane viac peňazí na žiaka (normatív), ak neúspešná - menej až nič. Všetko pre podnikateľov, minimum pre štát. Starý dobrý totálny kapitalista. Vystupuje aj dosť proti migrantom, je za odchod Grécka z Európskej únie. Svojho času rokoval u mafiána Kočnera o podpore, resp. nepodpore pre vybraného kandidáta na generálneho prokurátora. Hovorí však, že nemá absolútne žiadne kauzy.// Posledného som si nechal na koniec - Ján Figeľ, bývalý eurokomisár za Slovensko, dnes predseda KDH - Kresťanskodemokratického hnutia. Jeho postoje a vyjadrovanie sú tak suché a nudné, že vďaka hroznej vizáži a prejavu jednoducho nedokážem vnímať, čo tento pán vecne hovorí. Takže asi tak. Z predstavených názorov a pánov nezaujal ani jeden. Všetkým dávam zhodné hodnotenie 0%. Všetci sú si rovní a niektorí (tí čo budú obsmrádzať a vyprdievať do parlamentných lavíc najbližšie obdobie) budú rovnejší. No v systéme, kde si zákony prostredníctvom im spriaznených politikov a strán diktujú veľkopodnikatelia, finančné a záujmové skupiny a nie občan a sociálne ohrození, tak na tomto systéme sa nezmení vôbec nič. Nech voľby dopadnú akokoľvek. Systémová zmena sa nepredpokladá. () (méně) (více)