Petike

Tento dokument som videl ešte v čase, keď bol nový, teda pred viac ako desiatimi rokmi (teraz už vyše 15 rokov). Trochu menej známy dokument o Ötzim, čo je na škodu, lebo je pekne spracovaný a páči sa mi jeho dôraz na naratívnosť, rekonštrukciu a experimentálnu archeológiu. Žiadne zbytočné prestrihy na CSI grafikou zaopatrené interview s tárajúcimi odborníkmi i "odborníkmi", žiadne frenetické vizuálne a hudobno-podmazové pozlátko, ale dôraz na autenticitu, nevybočovanie z dejiska a pohrúženie diváka do deja. (V podstate ako v BBC-ovských "Prechádzkach s...", ale namiesto pravekých potvoriek tu máme len neolitických ľudkov a krásnu alpskú prírodu spred pár tisícročí.) Je síce pravda, že sme sa od čias vzniku tohto dokumentárneho filmu dozvedeli viaceré nové indície o pravdepodobných príčinach Ötziho smrti, no dokument vôbec nepôsobí zastarane, pretože jeho záver múdro obchádza jasné konštatovanie alebo špekulácie, prečo zahynul. Skôr než pohľadom na Ötziho smrť je tento dokument pohľadom na možný život v podhorskej usadlosti, akú pravdepodobne obýval. Zohnať tento dokument je dosť ťažké, ale ak naňho naďabíte, za pozretie rozhodne stojí. ()