Predchuvstviye

• Rusko Предчувствие (více)
všechny plakáty
Rumunsko / Rusko, 1992, 90 min

Postapokalyptickou krajinou projíždí tank, který boří veškeré lidské výtvory a jenž zle ovlivní i jednu ženu a jedno dítě. Ti dva se však spojí nejen v boji proti tanku, ale také ve snaze o přežití. Silně alegorický a symbolický snímek, v podstatě beze slov. (honajz)

honajz

Neuvěřitelně přesymbolizovaný a přealegorizovaný film, v němž se ocitneme v jakési postapokalyptické krajině, kterou projíždá tank a ničí veškeré lidské budovy. Tanku se snaží uniknout jedna žena, která se posléze začne starat o dítě, kterému tank zničil dům. V lese se pak snaží žít doslova z mléka a strdí, a sem tam se žena pokusí tank zničit. Snímek nepostrádá mnohé wtf momenty - najednou je někde na chvíli světlo, ale hned je tma, kráva se objeví zničehonic po nálezu padáku jako dar z nebes, žena stojí a proti ní jede kdosi na kole, ale nestřetnou se, žena se opije a dojde k incidentu (takže jsem až skoro cítil varovný prst, pozor, děti, alkohol je metla lidstva!), v jednu chvíli to vypadá, že kluk má erekci a tu ženskou ojede, nebo je tam zcela nesmyslná scéna, jak žena spadne do prolákliny, a místo aby sama vylezla, musí ji vytáhnout kráva, ale nejvíc mne dralo, že jsou v široširé poušti, ale bydlí "kousek vedle" v bujném lese u nějakého jezírka v jeskyni - kde se kurnik v té poušti ten les vzal?! Jako ano, symbolika, alegorie, ale tohle už mi přišlo moc. Navíc v jeskyni je na stěně nějaký obrázek muže (snad Krista?), a možná díky němu se jim občas daří? Nedávalo mi to hlavu ani patu, blbě se na to dívá, je to celé takové ošklivé a upatlané, a přiznávám, že závěrečná scéna je sice jakýsi hezký pandán na obrázek Marie s desetiletým Ježíškem bez Josefa před chlévem, ale prostě to nedává vůbec smysl. Sled obrazů, o nichž podle mne ani autor netušil, co jimi říká, kromě obecné kritiky technické pidlivizace a vojenského zla, a na druhé straně obecné adorace návratu k životu na stromech. --- První komentář. ()