Normální autistický film

• angličtina Normal Autistic Film (festivalový název) (více)

Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista". Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid? (Pilot Film)

Drslw

Veľmi veľká pomoc pre ľudí, ktorí sa s autizmom nestretajú, alebo o ňom chcú vedieť viac. Zároveň vtipné, nepatetické, zaujímavé - jediné, čo je škoda, že sa nedá tak dobre pozrieť mimo československej reči, pretože v preklade sa drobné odtienky autistického rozmýšľania a ich reči stratia. ()

LOUNAS

Prumerny, nicim vyjmecny dokument. Jako vzdy od CT pomale zabery tak, aby s minimem scen zaplnili vysilaci cas, chtelo by to zrychlit. Chybelo mi zde i zastoupeni dospele generace autistu, aby toto postizeni priblizili vice divakum. Ocekaval jsem vice geniu typu klavirista a nakonec to zustalo jen u neho, asi v cesku nemame rainmany. Stalo za to navstivit i organizaci MENSA i zde by se urcite nasel zajimavy autak. ()

Benigni

Krásné, působivé, poučné, vtipné a lidské. Sofistikované a zároveň umělecky zaměřené zpracování velmi zajímavého tématu, které by se mělo hodně skloňovat. Jistě by bylo zajímavé udělat další díl o jiných typech autismu, než jen o Aspergerovu syndromu. ()

modrapapaja

Nic moc. Klouže po pvorchu. Vybírá si děti. Jako cíle. Spousta z nich se pak právem bude považovat později za oběti filmaře. Uchopit autismus v dospělosti je ještě složitější - a tu kondici nejde pak bezpracně trivializovat. ()

EXCLUSIVE

Běžná většinová populace jsou neurotypici? Ne, amorálové! Neustále lžou, manipulují, přetvařují se a podvádějí! Kdo je tedy normální a kdo nemocný? Většinová populace určitě normální není ... a podle toho vypadá svět! ()

rostsoft

Opravdu velmi slabé, nic moc mi to nedalo. Už jsem viděl mnoho dokumentu o této tematice a byli mnohonásobně lepší ()

Cacorka_eliz

Když jsem se potkala s některými autisty (spolupracující se sdružením Adventor), tak jsem si uvědomila, jak je tento film ve všem přesný a trefný. Protagonisté snímku jsou velmi vhodně vybráni jako jednotlivé prototypy aspergerů a tento dokument je opravdu velmi záslužný. Výborné téma pro Janka. Je hezké a vzácené vidět, že i dokument může být FILM s velkým F. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary