Poema

Režie:

Petr Hvižď

Scénář:

Pavel Aujezdský

Koncert pro cimbál a orchestr - filmová fantazie na stejnojmennou kompozici Arnošta Parsche Poema. Poemu – Koncert pro cimbál a orchestr napsal Arnošt Parsch a v roce 1988 ji nahrála Státní filharmonie Brno s dirigentem Petrem Vronským a cimbalistkou Helenou Červenkovou. Skladbou evokující velkomoravské reminiscence se nechal inspirovat scénárista Pavel Aujezdský a mladý režisér Petr Hvižď. Jejich stejnojmenná filmová fantazie – hudební film – se odehrává ve velkoměstě i bájné magické krajině Pálavy a nechává své hrdiny propadat do minulosti. (Česká televize)

Stegman

Brno, šalina, obyčejný letní den. Lehce nesmělá dívka a mladík s tajemným úsměvem se střetnou pohledem. Díky fantazii se oba protagonisté v mžiku octnou na sluncem zalitých vrších Pálavy, kde lehce oděni skotačí za tónů filharmonie a cimbálu. .......................... Je snad jasné, že tu nejde o příběh, ale o atmosféru, poetické obrazy a podmanivou hudbu. Normálně na klasice neujíždím, na cimbálovce už vůbec ne, ale tohle spojení mě dostalo. ................................................. P.S.: Někde jsem slyšel, že to takhle kombinoval i Bartók, to si prostě musím sehnat. :) ()