1974

• Mexiko 1974: La posesión de Altair

ricci.s

Mladý párik sa nasťahuje do nového domu, ktorý je ovládaný paranormálnou aktivitou. Začína to padaním vtákov z oblohy, zmiznutím psa, či záhadnými telefonátmi, končí to pri posadnutosti. Manželka sa totiž správa divne, v noci býva námesačná a vidí anjelov. Vraj podľa skutočnej udalosti, keď záhadne zmizli štyria ľudia. Tvorcovia použili filter 70. rokov s prvkami found footage, ale tu som mal naozaj pocit, že sa snažili vytvoriť autentickosť, a nie len zakryť nízky rozpočet. Ani som nevedel, či z toho vznikne nejaký ďalší Exorcista, no napokon mi táto kombinácia so sci-fi žánrom prekvapivo chutila. Atmosféricky a zvukovo výborne odvedená práca. ()

*CARNIFEX*

Vizuálne spravovanie tohto zdanlivo amatérskeho “F.F.”, je prispôsobené samotnej dobe, v ktorej sa príbeh odohráva. Žiadne zrkadlovo čisté zábery ala Hollywood, no zato poctivý “dirty” kamera pohľad, príslušný k obdobiu 70 rokov. Za 82 minút, toho však tento prekombinovaný, sci-fi exorcistický “Mexičan” príliš neponúkol, no na druhej strane musím uznať, že záverečná tretina je vďaka hudobnému doprovodu, rozhodne viac atmosferickejšia, ako všetky predchádzajúce pasáže. Za mňa tak či onak slabší priemer, a to najmä preto, že iba “nápad” skrátka nestačí. Ani jeden zo subžánrov nedisponoval tak silnými prvkami, aby som bol čo i len minimálne ohúrený. Dalo sa z toho vyťažiť omnoho viac. Fakt škoda .. ()