Severní Korea: Temná tajemství (2018) (TV film)

Dokument chŕli jednu informáciu za druhou a dalo by sa povedať, že je pomerne dosť konkrétny, vecný, v mnohých otázkach (i keď bez detailného rozboru) zásadný. Prejde počiatkami zrodu ideológie, históriou konfliktov s Japonskom, Južnou Kóreou či USA, v skratke predstaví generáciu Kim-ovcov, či zabŕdne do zásadného problému okolo Nuklearizácie. Bohužiaľ, ako to už v prípade politických dokumentov z USA chodí, rovnako ako v prípade série "Pohled zevnitř" o Severnej Kórei, ani tento sa nevyhol propagande, množstvu hypotetických sračiek, či útokom na Trampa. To už je ale taká klasika z ktorej sa chce človeku grcať, ale čo narobíme. Každopádne, nadpriemerné hodnotenie si zaslúži.

Severní Korea - zoufalá či klamající (2005)

Oproti niektorým dokumentom o Severnej Kórei, je tento najmenej šokujúci, pričom sa vezie skôr v hypotetickej rovine, než by konkretizoval prípady, kedy by bol niekto prenasledovaný, respektíve na niečo doplatil. Určitá skupina popisuje systém ako cestu ku šťastiu, hodnotám, iní zas museli utiecť, aby si splnili sny. Ako u nás po voľbách Maštalír s Koleníkom, ktorý to vôbec nemá rád do zadku.

Uvnitř Severní Koreje: Tehdy a nyní s Lisou Lingovou (2017) (TV film)

“Takto sa to robí, do psej matere!!” Skúste pičovať ☝️ a skončíte na pekáči. Neskutočné, ako sa dajú dobalamutiť masy ľudí. A klobúk dolu pred tou “vietnamkou”, ktorá solídne tancuje po tenkom ľade.

Severní Korea: Život v uzavřeném světě (2013) (TV film)

Dokument vznikol v roku 2013, pričom po 10 rokoch je jeho myšlienka čistou ilúziou, ktorá vyznieva celkom trápne. Vraj západná kultúra (namiesto zbraní) môže zhodiť samo-vládu tohto dementa. Lebo ľudia na Severe, chcú kukať americké, akčne filmy s Čukom Norysom.  “Ale no isteže” .. Samozrejme, toto som napísal s čistou nadsázkou, nie že mi zas bude nejaký nechápavý trubiroh vypisovať kokotiny, miesto toho aby sa naučil čítať medzi riadkami, respektíve chápal sarkazmus. Samotný dokument je "akože" autentický. 3/4 záberov rozmazané, roz-kockované ksichty, respektíve takej kvality, že nemecké domáce porno z 30´ rokov má vyššiu úroveň. Divák prakticky počúva rôznych ľudí, ktorí chcú ujsť, alebo už ušli a pičujú nato, ako sa v Severnej Kórei žije. Pár záberov ma dosť zarazilo. Hádky s tými, čo dohliadajú na dodržiavanie striktných pravidiel, ostávajú tak nejak bez rázneho zásahu uniformovaných. No a jeden by si myslel, že to tam je tak nejak inak, lebo toto mi pripomínalo bežnú hádku so žandármi u nás. A to sme tota, demokracia.

Severní Korea: Kdo udává tón (2009)

Dokument sa snaží poukázať nato, že aj pri takej prakticky neškodnej výuke hudby či tanca, sa dá ľuďom dokonale vymiesť mozog. Nič zaujímavé, veď toto sa vie už dávno, pričom samotná pointa dokumentu, a teda zachytenie samotného, chorého, davového zmýšľania tamojšieho obyvateľstva, je v iných dokumentoch vyobrazené ďaleko lepšie.

Pohled zevnitř: Severní Korea: V zemi zločinu (2020) (TV film)

Dokument sa zaoberá problematikou udeľovania sankcií Severnej Kórei, ktoré nemajú tak očakávaný účinok, ako sa pôvodne dúfalo. Severná Kórea totiž žije z rozsiahlej korupcie rôzneho druhu. Drogy, zbrane, či dokonca výroba nepravých bankoviek. 1% ľudí žije v blahobyte, aby zvyšok živoril. Človek by bol aj dojatý, keby sa toto isté nedialo všade naokolo nás, v tej našej demokracii. Taká trošku pokryteckejšia epizódka.

Pohled zevnitř: Severní Korea: Kyberzločinci (2020) (TV film)

Dokument sa pomerne podrobne venuje kybernetickému útoku, spáchanému Severnou Kóreou voči spoločnosti Sony, ktorá na filmové plátna v roku 2014 uviedla komediálny snímok “The Interview”. Nikto totiž nemôže znevažovať samotný politický systém či vrchných predstaviteľov tohto komunistického štátu. Predmetom debaty je ale aj taká korupcia v rodinnych kruhoch a podobne. Slušný dokument.

Pohled zevnitř: Severní Korea: Velká hra (2018) (TV film)

Dokument sa venuje možnej hrozbe nukleárnej vojny, ktorú by mohla zahájiť Severná Kórea, ktorá prakticky ignoruje všetko a všetkých. Jediné na čo sa fakt zle pozerá a ešte horšie počúva, je tú Britskú ludru, vrahyňu najhrubšieho zrna, Albrightovú, ktorú by mali odsúdiť za vojnové zločiny.

Kennedy, Sinatra a mafie (2023) (TV film)

Mohli narušené vzťahy Kennedyho s mafiou, viesť k atentátu na jeho osobu? Rozhodne. Nie, tento dokument nie je vyslovene o atentáte na “J.F.K.”, no pomerne podrobne naznačuje, prečo by niekomu vyhovovala jeho smrť. No a mňa nikto nikdy v živote nepresvedčí o tom, že za jeho vraždou stál nejaký osamelý strelec, ako Lee Harvey Oswald. Živote nikto, nikdy.

Černobyl: Utopie v plamenech (2023) (seriál)

“Peniaze odpočítame z nákladov na cvičenie obyvateľov na tretiu svetovú vojnu.” Tak málo stačilo povedať, aby si v Moskve uvedomili, že treba evakuovať obyvateľov. Výborný dokument. Veľmi podrobný nie len vďaka výpovediam rôznych ľudí, ktorí prežili katastrofu v Černobyle. Spomínanú sa následky, vypovedajú svedkovia, popisuje sa priebeh pred, počas, po havárii. Filmárska pecka. I keď tragická a extrémne smutná.