Básně z Barmy

(festivalový název)
Nizozemsko / Myanmar / Norsko, 2017, 81 min

V Barmě je poezie vtělená do každodennosti a všichni tu jsou svým způsobem básníci. Nový dokument Petra Loma v nikam nespěchajícím tempu sleduje jednoho z nejslavnějších barmských disidentů, dlouhá léta vězněného básníka Maun Aun Pwinta, jak čeká na syna, který se má po desítkách let vrátit zpět do vlasti. Osud jeho rodiny je ale jen jednou částí galerie obrazů, příběhů i letmých zastavení zachycujících zemi, která se po dlouhých letech izolace otevírá světu. Ani moderní technologie a sociální sítě však nedokážou přinést zemi politickou stabilitu nebo smíření těm, kteří byli režimem dlouhá léta perzekvováni. (Jeden svět)

xxmartinxx

Typický cestopisný poetický dokument. Mohlo by to mít deset minut, mohlo by to mít deset hodin. Obrazy jsou pěkné, dá se u toho pěkně rozjímat, popřípadě přemýšlet o tom, jestli jste doma nechali zapnutou žehličku, nebo v mém případě proč lidi vůbec mají žehličky, když já se bez ní úplně obejdu, no vážně, stačí si ty věci dát prostě na věšák. Ale to je teď jedno. Rozhodně se nedaří vzdálit klišé vznešených divochů, ale nebudí to rozhořčení, asi je to upřímný obdiv cizí kultury, do níž se filmaři nepokoušejí proniknout (na to je film moc roztříštěný, složený z náhodných krásných scén a záběrů, které spolu nekomunikují a netvoří ucelený obraz, a téma "poezie" to spíš podtrhává). Protože přece všichni chceme, aby někde na světě žili lidé tak jednoduše a ve spojení s přírodou... abychom to nemuseli dělat my. ()