Nirakar Chhaya

všechny plakáty
Indie, 2007, 82 min

rivah

SHADOWS FORMLESS...BEZTVARÉ STÍNY...Postmoderní dílo s antonioniovsky odcizenou chladnou atmosférou a straubovskou esejovitostí, koncepce připomíná Point-courte Vardové. Digresivní forma spojuje tyto různé vlivy a vytváří originální dílo. Strídají se černobílé a barevné sekvence. Ty černobílé doprovází hra houslí a piana podobně jako v "buddhistické" trilogii Akio Džisodžiho. Znepokojivé nervní tóny moderní klasické hudby uvádějí diváka do stavu nepohodlí. Záběry navozují pozemskost moderní kultury: procházení tržnicí, hromadná doprava, zbytky zapomenutého města. ...Experimentální styl vyprávění se stylizovanými záběry a jejich kompozicí vtáhne diváka.....Subjektivita vyprávění relativizuje  minulost, a vše závisí na pohledu vypravěče. Vynoří se paranoia, když nespolehlivé vyprávění příběhu je využito pro predátorské chování, když je vztah budován na podvodu. Příběh o síle lži a jak to může být využito při vytváření vlastní verze pravdy (dle recenze MANIPULACE PRAVDY, ZephSilver-viz IMDb)...........Dosud nejvýznamnější film režiséra, oceněný v Locarnu a Tampere. (Nezvyklé dílo, sice chladné, ale narušující naši jistotu předkládané reality a tím podivně vzrušující. 75%) ()