Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Frank Stiefel

Kamera:

Frank Stiefel

Lovely.Bones

Hluboká sonda do života umělkyně, psychicky nemocné, Mindy Alper. A skrze to, že nás celým filmem provází sama Mindy, snímek má neskutečný level intimity. Skrze scény Mindy popisující její život a záběry na její umělecká díla se dostáváme do jejího nejhlubšího nitra. Alper je naprosto fascinující, obdivující a statečná žena, Žije samostatně, vydělává si a má kamarády. Nejedná se o žádného vyvrhela a cílem filmu není nás sentimentálně přinutit brečet a říkat: "Chudák ženská! Kéž bych jí tak mohl pomoct", ale spíše nám ukázat život plný překážek, které žena, dokáže přes všechny indispozice, které jí život přichystal (Elektrošoková terapie, deprese, úzkosti, 10 prožitých let bez schopnosti mluvit,...), přeskočit. Film končí otevřením její vlastní výstavy, jejíž zlatým hřebem je několika metrová busta její psycholožky, v jedné z předních galerií v Los Angeles. Inspirující, silné, skutečné. Opět děkuji Akademii za nominaci filmu na Oscary za krátkometrážní dokument, díky které jsem se o filmu dozvěděl. Je volně na Youtube, takže neváhejte. Také doporučuji její jméno zadat do Googlu a kouknout se na pár jejich děl, jsou opravdu fascinující. ()