Dům k pověšení

• Jugoslávie Dom za vešanje (více)
Jugoslávie / Itálie / Velká Británie, 1988, 142 min (Director's Cut: 270 min)

Hlavní hrdina filmu Perhan žije se svou babičkou Hatidžou, strýcem Merdžanem a nemocnou sestrou Danirou v romské osadě, ze které jsou pravidelně unášeny děti do Itálie, kde jsou využívány Ahmedovou mafií k různým zločinům. Perhan se zamiluje do krásné Azry, ale k docílení svatby potřebuje peníze, a tak se vydává na dlouhou cestu do Milána Kusturica svým filmem reagoval na článek v novinách, kdy skupina jugoslávských Romů byla zatčena italskou policií a obviněna z vykupování dětí z chudých romských rodin. Děti převážela ilegálně do Itálie, kde je nutila k žebrání, prostituci a krádežím. Kusturica odjel do Skopje a několik měsíců žil v romské osadě, ve které naslouchal starým mýtům vyprávějících o svobodě a smrti. Ve filmu propojil dokumentární rovinu se symbolickou, ve které jsou protagonisté čistší, věří ve své sny a touží po šťastnějším volnějším životě. Film získal cenu za režii na MFF v Cannes v roce 1989. (oficiální text distributora)

SAINTS

Emir Kusturica je autor,ktorého mnohí poznajú ako tvorcu komedialne ladených príbehov plných svojráznych postáv.V tomto filme sa žáner posunul do vážnejšej roviny.Kusturica svôj film opät postavil na silnom príbehu a výrazných postavách.Svojrázne typicky energické a temperamentné postavi,sú pre balkánsky lud príznačne. V Dome obesenca tieto vlasnosti ešte podrhuje excentrickosť postáv,tak typická pre romsky charakter.Usmevných či komických momentov je v prvej polke dosť,no neskôr začína film naberať na vážnosti.Dom obesenca je najlepši film od Kusturicu.Je to film ktorý spája autenticitu prostredia,uveritelnosť príbehu,výrazné charaktery a svoju režiserskú zručnosť spolu s hudbou Gorana Bregoviča.Vznikol tak film,ktorý predstavuje výborný filmový zážitok. ()

Desmi odpad!

Zvládnul jsem s notnou dávkou odporu a nepochopení první půl hodinku. Koukat se na ten středověk ještě chvilku, tak hodím šavli. Dokumenty o zvířatech mám radši. ()

meeow-glee

Poetika Balkánu ani Romství mě nijak zvlášť neoslovuje, přesto jsem měl v některých místech filmu dlouhotrvající husí kůži a jednou nebo dvakrát jsem zamáčkl rosolovitou cinefilní slzu. Film je pro Středoevropana několikerým překvapením: problematiku prodeje dětí a "obchodu s chudobou" zobrazuje z opačného konce, než jak jej známe z médií (to jest z perspektivy lidí, kteří celý cirkus provozují v zoufalé touze uniknout chudobě a chandře romských osad kdesi na Balkáně), zadruhé neurčitě švihlou balkánskou poetikou- Merdžan na začátku filmu prohraje všechny peníze v kostkách, jde se opláchnout k pumpě a pak odkráčí zpátky prohrát rodinný šperk. Všude se promenáduje nejrůznější drůbež, rána není daleko od polibku a popis něčeho neznámého je "fata morgana!" Dům k oběšení je třetím Kusturicovým filmem, který jsem měl možnost vidět. Další budou zřejmě následovat v rychlém sledu, ideální eyecandy na zbytek jeho tvorby. ()

fola

Když bůh sestoupil na Zemi... Nemohl se dohodnout s Cikány... a dal se na útěk. Emir Kusturica a jeho nejlepší snímek. Hudba Gorana Bregoviće graduje, Ederlezi -> filmová píseň všech dob! ()

dejavu26

Bláznivý Kusturica, jak ho známe z Černé kočky, bílého kocoura, opět na romské téma, ale tentokrát temnější a dramatičtější, přesto stejně fascinující. Opět se objeví skvělá romská herečka, hrající v Černé kočce matku Idy a skvěle zahraný a přesvědčivý hlavní hrdina Perthan vás zklame jen v případě, že se budete pídit po jeho dalších filmech a zjistíte, že je již po smrti, neboť podlehl heroinu. ()

Sopholojong

Cierna macka, biely kocur je co do divackeho zazitku niekde inde. Kusturica je svojrazny rezisersky "samorast", ktory dokaze profesionalne rezirovat a vytrieskat i z nehercov kvalitne charaktery, ale niekedy to jednoducho prepali (Arizona Dream for example). "Cas ciganov" je akousi etnickou groteskou o spolocenstve, kde neexistuju zakony civilizacie, ale instinktivneho pudu. A to je hlavny kamen urazu mojho 5/10 hodnotenia. Prva polovica z nich jednoducho robi az prilis civilizovanych anjelov... i ked vsetci dobre vieme, ze opekaju psov a macky, znasilnuju svoje vlastne deti, alebo sestry, zdemoluju vsetko az do tehly a ukradnu vsetko, co nie je priviazane 200-kilovou retazou. V druhej polovici sa pritvrdi (sukacka v karavane, kupliarstvo, bitky, trpiace deti), ale stale je to "cajicek" mimo reality (levitujuci porod - WTF?). Na taky film by sa ale nebol nikto schopny pozerat. ()

Jester_X

Pulzující svět cigánské energie přenesl Kusturica na plátno se vším všudy. Snímek je mozaikou mnoha příběhu, mnohdy magicky realistických, jak je u režiséra zvykem. V centru dění se ocitá chlapec Perhan, který odchází do světa s ideály a snem učinit dobrý skutek pro svoji sestru. ČÍm dál více se vzdaluje od svého domova, čím dál více popírá svoji identitu a víru v dobro, tím se pro něho vše boří a nabývá tragických rozměrů. Přestože nakonec vykoná zpytování a pokusí se očistit, je na návrat už příliš pozdě. ()

r6AndrEw

Teda nevím z čeho jsou všichni tak na větvi. Za mě jsou to ztracené 2!! hodiny. Jakkoli je film inspirován skutečností, pořád je to plytká sračka bez smyslu, aspoň v roce 2020. Jedna hvězda za snahu. ()