House of Saud: A Family at War

Pohľad na rolu Saudskej Arábie v politických a medzinárodných konfliktoch nedávnych rokov a tiež na zmenu kráľovstva pod vládou korunného princa Saudskej Arábie Mohameda bin Salmána. (Real Tom Hardy)

Real Tom Hardy

"ALL ROADS LEADS TO SAUDI ARABIA." ------------- Niekoľkomesačné čakanie na Gibneyho House of Saud mi skrátilo BBC s týmto rovnomenným projektom, ktorý mapuje všetky "prehrešky" Saudskej Arábie voči zvyšku sveta, chvíľu zabŕdne aj v histórii jej vzniku, stručnom prehľade panovníkov, až sa napokon s plnou oddanosťou začne venovať kritike tohto kráľovstva, najmä korunného princa MBS. Čo do objektivity, ťažko povedať. Zle sa dokumentu vyčíta absencia (i keď popravde pár ich tam je) nejakých pozitívnych viet na arabskú absolutistickú monarchiu, to ako keby niekto robil životopisný dokument o R. Ficovi a v celej stopáži neuviedol na jeho osobu ani slovko dobrého, tiež by som to tvorcovi nevyčítal, preto sa snažím ani teraz. Užitočným informatívnym doplnením k danej "problematike" môže byť aj nedávna epizóda programu Frontline s názvom The Crown Prince of Saudi Arabia (odkaz). Táto je na tom už o čosi lepšie, aj keď tematicky sa venuje prevažne vražde J. Khashoggiho, zatiaľ čo táto doku séria sa venuje širšej palete tém. Som zvedavý, čo nakoniec bude z Gibneyho dokumentu, nakoniec budem mať aspoň s čím porovnávať. Zatiaľ dávam štyri hviezdy s vysokým predpokladom, že neskôr znížim práve kvôli počinu od Alexa Gibneyho. ()