Spravodliví medzi národmi

všechny plakáty
Slovensko, 2015, 14 min

Kamera:

Noro Hudec

Televízny dokumentárny cyklus o Slovákoch, ktorí počas druhej svetovej vojny pomáhali Židom zachrániť sa pred holokaustom.  Mnohí z nich získali titul Spravodlivý medzi národmi, no o ich skutkoch sa doteraz verejne nehovorilo. (STV)

classic

Staršia pani spomína ako dávno pomáhali sa schovávať 16 Židom, keď bola vlastne ešte malé dievča, ako vtedy tí zúčastnení, ktorí by inak boli vydaní na milosť a nemilosť do plynovej komory. Kiež by bolo takýchto odvážnych rodín oveľa viac, ako zainteresovaná rodina Urbanových. Nevravím, že všetci boli v tom veku, boli medzi nimi samozrejme deti i dospelí, tí museli vydržať najprv v pivnici, potom v bunkri, pričom boli postupne takto rozdelené dve rodiny, najprv 10 členná a potom ostatná, druhá 6 členná rodina. Riskovali ako židia, tak aj táto rodina, ktorá im poskytla nocľah, ale podotýkam, že sa jednalo o šľachetné GESTO, ktorých, ako som vravel malo byť viac. Aspoň, keď neprší, tak nech kvapká... ()

Volodimir2

Pamätník Yad Vashem bol založený v roku 1953, vtedy ho izraelský parlament poveril dokumentovaním a zachovaním histórie o holokauste. Spravodlivý medzi národmi je titulom, ocenením, ktoré dostávajú nežidia za záchranu Židov v dobe 2. svetovej vojny.Vždy išlo o obrovskú ľudskosť, obetavosť a odvahu spojenú so smrteľným rizikom.Otvorili svoje domovy, prehovárali svojich susedov o pomoc, vyrábali im skrýše a tým sa hrdinsky postavili proti neľudskému fašistickému režímu, ktorí ich posielal na smrť.Prvými ocenenými na Slovensku sa stali v roku 1966 stali Ján a Mária Carajovci. Dnes ich máme už 572 ocenených. Ak by som chcel vytvoriť ich zoznam aj so skutkom potreboval by som priestor celej knihy. A tak len niekoľkých z plejády ocenených ktorých mená sú vytesané v Múre cti v Záhrade Spravodlivých v  Jeruzaleme. Martin Ohr, gréckokatolícky biskup Pavel Guidich, Angela a František Malovci so synom Františkom, Michael a Anna Meireczykovci, Mária Hromová s dcérou Olgou, Vladimír a Anka Antolovci, Ľuba Nosková s rodičmi Martinom a Máriou, Štefan a Mária Drcovci, Imrich Adam, gréckokatolický biskup Pavel Gojdič, Jozef a Magdaléna Krivosudski, Gregor Poľko, Viktor a Ema Ruttkayovci, Ondrej a Elena Rapčanovci, Filip a Anna Martišekovci, Ondrej a Helena Hažerovci, František a Helena Svrbicki, Katarína Pastorková, Štefan a Mária Kaššovci, Ján a Anna Vargovi, Jozef a Anna Krajčovičovci, Branislav a Otília Handlovci, Augustin a Valéria Lacokovci, Vladimír a Jolana Adamikovci, Jozef a Mária Borovski, Tomáš a Alžbeta Dudáškovci, Pavel a Anna Krahulovci, Jozef Kurbel, Ján a Mária Porubänovci, Agáta Matúšková, Michal a Barbora Zelenayovci, František a Katarína Sedláčkovci, Arpád a Alžbeta Hajduovci, Ján a Mária Kustrovci, Magdalena Slámková, Lukáš a Júlia Brnovci, Imrich Kršák, Pavol a Anna Hriadelovi-Božích, Peter a Mária Rehákoví, Pavel Chorvát, Angela a František Melovci, Karol Halasz, Anna Knežová, Michal Rázus a ďalších takmer 500 ocenených. ()

YoZo8

Myšlienka natočiť krátke dokumenty o slovenských Spravodlivých medzi národmi je veľmi lákavá a chvályhodná, no spracovanie filmov trošku pokrivkáva. ()