Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiální text distributora)

poz3n

Další klasika odškrtnutá a další milé překvapení. Bál jsem se nudného kecání o společenském postavení a nudné dekadence herecké smetánky, namísto toho jsem zjistil, že All About Eve má švih, šarm, vtip a především skvělou dramatickou výstavbu. Navíc Bette Davis má v sobě hrozně zajímavé kouzlo, které mi připomnělo to, jež v sobě skrývá Eva Green, když zrovna nekouzlí se svým hrudníkem. 8/10 ()

Skip

Jedna je mladá, posedlá divadlem a schpná pro získání role udělat cokoliv. Je to taková nenápadně se tvářící myška s velmi ostrými zoubky, připravená pořádně kousnout. Druhá je slavná, uznávaná divadelní herečka posedlá svým věkem (40 let). Tyhle dvě svedl osud dohromady a svedly "souboj", který je opravdu diváckým zážitkem, přičemž sekundanti odvedli skvělou práci, takže vznikl film, na který se jen tak nezapomíná. ()

Kaluž

V úvodu snímku jsem si říkal, že to bude obyčejná fraška o závisti těch dvou postarších fúrií, které nepřejí úspěch mladé divadelní herečce. Nikoliv, tohle je naprosto vybroušená palba dialogů v hereckém koncertu tří žen (Anne Baxter, Bette Davis a Celeste Holm). Uvadající kariéra stárnoucí hvězdy v konfliktu s bezohlednou dravostí začínající mladé senzace. A hloupoučká dívenka v podání Marilyn Monroe je vyloženě rozkošná. ()

Slarque

Drama z divadelního prostředí se opírá stejně o velmi dobře promyšlený scénář (všimněte si, jak a kdy se v průběhu příběhu mění jeho vypravěči) jako o parádní herecké výkony. A přestože trojice hereček mi přišla zajímavější, George Sanders byl tím, kdo se smál naposled. A nedává to tomu příběhu nakonec ještě další rozměr? ()

Streeper

Tenhle film patří k mým nejoblíbenějším a to hlavně díky Bette Davis, která si za svou roli toho Oscara zasloužila a proto stále nedokážu pochopit, kde se stala chyba a proč jí ho Akademie nedala. Nicméně to nic nemění na tom, že nejen Bette ale i ostatní herci byli úžasní a stejně tak jako příběh, který je zajímavý, poutavý a baví od začátku do konce. Zbožňuji ten film! ()

• Společnost 20th Century Fox zaplatila Mary Orr za všechna práva k "The Wisdom of Eve" pět tisíc dolarů. (džanik)
  • Podle Amerického filmového institutu 28. nejlepší film všech dob (2007). Podle Entertainment Weekly 21. nejlepší film všech dob. (džanik)
  • Výkon Bette Davisové v roli Margo Channing byl časopisem Premiere zařazen na 5. příčku ze 100 nejlepších hereckých výkonů všech dob. (džanik)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara