Happy Hour

• Japonsko ハッピーアワー (více)

Čtyři třicátnice v zamlženém přímořském Kóbe v Japonsku proplouvají nestálými proudy svých pracovních, osobních a romantických životů. Nejen strhující výkony představitelek titulních rolí dělají z Hamagučiho Happy Hour fascinující filmový monument plný protikladů: jde o skromný epos intimních gest, který se podobá současnému televiznímu dramatu i artové kinematografii zároveň. Sledujeme příběh naplněný poměrně všedními situacemi – meditačním workshopem, společným stolováním, čtením... Hamagučiho cit pro neotřelý timing a originální inscenování těchto sekvencí ale proměňují diváckou zkušenost ze sledování pětihodinové „Šťastné hodinky“ v hypnotický audiovizuální happening. (NFA)

ScarPoul

Film, ktorý zobrazuje mentalitu japonských žien vo všetkých dostupných nuansách. Štyri tridsiatničky sú najlepšie kamošky ale nerozprávajú sa veľmi o svojom živote. Ich úvahy a rozhovory evokujú akúsi spokojnosť so svojim stavom. Po návšteve workshopu a hľadaní vlastného centrálneho bodu a rovnováhy, kedy sa u nich v rámci skupiny prejavia dotyky a spolupráca sa dozvedáme o rozvode jednej z nich. Toto samotné stačí k vlastnej sebareflexií v rámci vzťahov, ktoré zvyšné postavy prežívajú a núti ich konfrontovať sa s emóciami s akými by sa na začiatku vôbec nezaoberali. Všetko je to civilné, úctivé ale pod povrchom nič nehovoriacich mimík a expresií sa skrýva veľká bolesť. Či už u ženských alebo mužských postáv. Veľmi som sa desil dĺžky ale Hamaguči vťahuje do sveta cez príjemné rozhovory. Vizuálne možno až divadelné. Významovo komplexné ako keby ste čítali román. Všetky postavy som detailne spoznal a mal som možnosť nahliadnuť do ich sterilných smutných svetov. Ich revolta na konci je prísľúbom zmeny, ktorú tak potrebujú. Veľmi príjemné prekvapenie, ktoré rezonuje aj bez vypätej scény. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "We can't be friends if you lie to me."     Sugestívna, nekonvenčná vzťahová dráma odohrávajúca sa v prostredí veľkomesta (Kóbe). Na pozvoľne sa rozvíjajúcich príbehoch štyroch žien - priateliek ukazuje, aké komplikované dokážu byť partnerské vzťahy, pričom hĺbavo nahliada do ženskej psychiky. Každá zo žien je rozdielna a každá z nich musí riešiť svoje závažné problémy. Akari, veľmi tvrdá voči ostatným ľuďom (povedal by som, že tak trochu falošná moralistka), je po sklamaní z nepodareného vzťahu už dlhšie sama, hoci v hĺbke duše zúfalo túži po chlapovi. Mne nesympatická Jun, záhadná žena, o ktorej som nevedel, čo si o nej myslieť (určite ale nie nič dobrého), sa snaží o rozvod s manželom. Najsympatickejšia, trochu nesmelá Sakurako má tú smolu, že zrovna jej manžel je taký studený psí čumák, bez kúska citu (v jej prípade som ten jej skratový zúfalý čin aj celkom chápal a tomu hovädu som to aj doprial). No a napokon Fumi, na pohľad vyrovnaná a trochu rezervovanejšia, má, ako sa zdá, pohodový partnerský vzťah, ale zdanie môže niekedy klamať. Je inak zaujímavé, koľko vyslovene nesympatických postáv vo filme vystupuje (okrem už spomínaných je to napríklad vrcholne divná dvojica premúdreného "školiteľa" s jeho šibnutou sestrou). Film je v hojnej miere založený na konverzácii, má mimoriadne pomalé tempo, ale napriek svojej horibilnej dĺžke napodiv ani na chvíľu nenudí. Výnimkou sú len tie nekonečné, nezáživné workshopy (eventy), ktoré podľa mňa zbytočne odpútavajú od príbehu. Na druhej strane ale takéto rozprávanie prakticky v reálnom čase tomu dáva punc autenticity. Napriek veľmi silnému výslednému dojmu sa však nemôžem zbaviť pocitu, že sa to celé dalo vyjadriť aj podstatne úspornejším a tým pádom hutnejším spôsobom.     "Mr. Toyama, that's sexual harassment." "No way. Your face is harassment." ()