Elita

Španělsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (více)

Série(7) / Epizody(56)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

DonBraso

I v teengerským prostředí se dá natočit parádní seriál,který vybočuje tím hlavním,že je tu vražda a divák sleduje a hádá kdo by to měl být.S tím uhádnutí kdo by to asi byl je malinko problém,protože seriál rafinovaně přejde do prostředí místní smetánky a těch školáků,ktřetí jsou loseři a ukazuje jejich charaktery.Tahle kombinace je prostě boží a člověk tu má hlavně pár postav z La casa de papel,který byl taktéž super.Zatím musím říct,že když Netflix vybere z Evropy a udělá seriál,tak je to parádní podíváná,ale abych přešel k Élite.Je tu vlastně vše,zamilované trojúhelníky,krádeže,obvinění,sex a i gayová část,která v seriálu je vcelku neobvyklá.Parádní poslední část,která krásně nahlodá na tu druhou ohlášenou.Lze říct jen to,že se vážně těším. ()

Vančura

Jak mě tematicky podobný Control Z na Netflixu zklamal a moc nebavil, Elita mi sedla takřka dokonale. A to mj. díky tomu, že zatímco zmíněný Control Z neměl jedinou hezkou herečku, u Elity jsem se "zahojil" více než dostatečně, neboť Claudia Salas, Danna Paola a především Ester Expósito jsou miciny k pohledání, na které se kouká více než dobře. Navíc téma seriálu je téměř jak napsané mně na přání, protože prostředí elitních škol a zlaté mládeže mě odjakživa fascinuje a hodně jsem si užíval značkové oblečení postav (s výraznou převahou Ralpha Laurena), jejich luxusní domy, auta a tak podobně (v tomto ohledu mě hodně zarazilo, že snad žádná postava v tom seriálu nemá iPhone, pokud jsem se díval dobře; další zvláštností je, že absolutně nikdo zde nemá svůj telefon v jakémkoli krytu či pouzdru, všichni nosí telefony jen tak). Sice mě dlouho od seriálu odrazovalo, že to má tolik sérií a epizod, přičemž každá epizoda má skoro hodinu, ale když nakonec zvědavost zvítězila, chytlo mě to hodně rychle. První epizoda mě sice ještě nepřesvědčila na 100 %, ale všechny další už mě pokaždé dostaly, a u některých jsem hodně zvažoval i plné hodnocení, jak moc dobré mi přišly. Sice jsem měl občas problém orientovat se v té změti postav a jejich šílených jménech, ale prostě ty emoce, které to ze mě dostalo, se nedají popsat jednou větou, a vážně jsem se nemohl dočkat každé epizody, jak se bude děj dál vyvíjet - občas sice jevil sklony k otravnému opakování (v podstatě každém díle se koná nějaký večírek, na který všechny postavy jdou a kde se něco stane, a ačkoli to k tomu středoškolskému prostředí asi patří, přesto mi to přišlo poněkud scenáristicky jalové) či nevěrohodnosti (některé dějově zvraty jsou hodně nepravděpodobné), ale rozhodně se mu nedá upřít velká míra zručnosti vystavět hodně chytlavý příběh, který si naplno získá pozornost od začátku do konce. Poslední výtku, kterou bych asi k tomu měl, představuje zvláštní skutečnost, že v tom seriálu je neobyčejný výskyt homosexuálů či bisexuálů - čistě heterosexuální mužské postavy se zde téměř nevyskytují, což mě dost zarazilo, a potom mě tam taky dost srala ošklivka v roli policajtky, navíc její postava je naprosto debilní a neschopná, ostatně jako policajti ve všech filmech. Jinak jsem z toho byl vážně hodně nadšený, má to skvělou kameru i soundtrack, a všechny epizody jsou pokaždé vypointované tak úžasně, že by člověk nejradši dal celý seriál na jeden zátah, jak moc je to návykové. Španělé prostě umí - v americké verzi by to nikdy nebylo tak dobré.  UPDATE 6.7.2021 - Ke čtvrté sérii už jsem se stavěl poměrně rezervovaně, byť mě pořád strašně bavilo sledovat, kam se to celé bude vyvíjet - vypointování každé epizody bylo opět skvělé, a soundtrack mě znovu naplnil bezmezným nadšením. Mrzelo mě ale, že zde už není Ester Expósito, byť Carla Díaz se mi celkem taky líbila, a té homosexuality už zde bylo tolik, až zde byli čistí heteráci v menšině, což mi prostě vadilo; naopak jsem neměl problém s tím, že Martina Cariddi neměla depilované podpaží, na což jsem taky zaznamenal kritické ohlasy. Celkově z toho bylo znát, že je 4. řada jiná než ty předchozí, a nemusí to sednout každému, ale osobně jsem si celkem přišel na své, byť s mnoha výhradami (např. k otravnému product placementu na Citroën apod.). UPDATE 1.5.2022 - Pátá série mi už přišla zcela hrozná. Scenáristicky je to tak stupidní, že to prostě nechápu - to nemohli dělat ty samý lidi jako předtím (nezjišťoval jsem si to ale). Dějová linka s ředitelem je naprosto nezajímavá a děj celkově o ničem, není to absolutně napínavé, ale už jen otravné (mj. tím, že heteráci už se zde v podstatě nevyskytují) - v nejlepším by se prostě mělo přestat, takže po 3. sérii se na to už měli vysrat, a bolí mě tohle psát o to víc, když si vzpomenu, jak jsem byl kdysi z prvních epizod nekriticky nadšený. UPDATE 17.12.2022 - Šestá série mi přišla o něco lepší než předchozí, ale přesto si stále myslím, že první 3 série byly nejlepší, a od čtvrté dál to jeví dost sestupnou tendenci, a nejsem si už jistý, že to chci dál sledovat (protože samozřejmě ani šestou to nekončí a jede se dál). A strašně mi tam pořád chybí Ester Expósito! UPDATE 17.12.2023 - Sedmou série mě sice stále bavilo sledovat, ale spíš už tak nějak ze setrvačnosti, a hlavně díky těm hezkých holkám, které mě u toho stále drží. Dějově je to místy tak stupidní, až je to skoro k smíchu, a škoda to vůbec komentovat. () (méně) (více)

castor

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Za mě jen přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů. Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. A jak je v případě první série pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Vrahem mohl být klidně zahradník. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

Pethushka

Španělská kinematografie se poslední dobou slušně rozjela a mě to k ní táhne víc a víc. Částečně kvůli jazyku, ale taky kvůli divokosti a energii, kterou dokáže na člověka přenést. Pokud jde o drogy a otevřené sexuální scény ve filmu, jsem v tom spíš konzervativní, ale po počátečních rozpacích (které trvaly opravdu jen krátce) jsem si uvědomila, že to k Elitě patří. Bez toho by to nebylo ono. Každá z postav je originální a nepostradatelná, nové postavy hrozně rychle zapadnou a člověk má pocit, jakoby tam byly odjakživa. Jsem nadšená a těším se na pokračování. ()

haluska11

Průměrná telenovela v Netflix pozlátku. Skrze mnohé podobnosti se nabízí srovnání s americkým 13 Reasons Why. Postavy mají o něco větší hloubku a jsou o něco sympatičtější. Vzhledem k tomu, že jde o snobská děcka na prestižní škole, to je ale nutné brát s rezervou. Vysoké nároky okolí a nutnost tajit drtivá tajemství jim neprospívají - a tak se musí s tlakem vyrovnávat skrze drogy, sex, a tak podobně. Diverzita charakterů zaujme - kudos za příběh muslimské rodiny a polygamní pár. Koneckonců je to zábavné guilty pleasure, které po první sérii přejde do absolutně absurdní telenovelové frašky. ()

• Pieseň, ktorá hrá v 1.sérii na oslave konca školského roku a v 3. sérii na maturitnom večierku, je "Forever" od CHVRCHES. (QooBo)
  • Do půle třetí série není známo, ve kterém městě ani provincii Španělska se děj odehrává. Pouze vůz Nana (Jaime Llorente) má na SPZ písmeno M, od čehož se dá odvodit Madrid. A žádný záběr nedokazuje konkrétní skutečné místo. V epizodě Doba pohřešování: 84 hodin (2019), kde se Cayetana prozradí za podvodnici, je již řečeno, že se banket odehrává v hotelu Barceló v Madridu. (Aleix)