Epizody(48)

Vavča

Dočkal jsem, recenzentův nejdelší den a pětiletka v jednom, několik let jsem čekal na povedený titul z pevninské Číny a dočkal jsem se. Ocitáme se v metropoli dynastie Tang, rok 744, Čangan je živé město plné obchodu, cizinců, politických pletich. Odsouzenec na smrt Zhang Xiao Jing (vynikající a charismatický Lei Jiayin) velel kdysi jednotce špehů, ale vzal spravedlnost do vlastních rukou. Místo hnití ve vězení se nyní nabízí jiná možnost, vypátrát kdo stojí za vlčím oddílem plánující útok ve městě zrovna den svátku nového roku. Šéf policie Li Bi nabízí Jingovi svobodu, když vypátrá původce spiknutí, jenže případ se stále zamotává, je podivné, že skupina cizinců se tak snadno dostala do hlavního města, nikdo netuších kolik jich a co mají za lubem. Takto je divákovi předhozena zápletka, která se pomalu rozjíždí, ale nebojte po několika dílech to bude kalup. Seriál je točen ve stylu 24 hodin, náš hrdina má přesně den na to, aby útok ve městě zmařil, Zhang Xiao Jing je Jack Bauer na druhou zvládne toho fakt hodně. Jeho soupeřem není jen cizorodý element, ale i kriminální podsvětí, oficiální orgány, tedy některé složky. Dostanete audiovizuálně vymazlený seriál točený ve skutečném městě s opulentní výpravou, perfektní akční složkou, dechberoucími záběry. Navíc pokud pominu toho idolka (Jackson Yi, který čučí pořád samým výrazem a ve tváři se mu nepohne nikdy ani sval), tak jsou všichni vynikající. Ať Rayza jako Tang Qi, osobní otrokyně šéfa policie, nebo vynikající Zhou Yi Wei jako vůdce teroristů. Celý seriál je vlemi stylizovaný, neznám knižní předlohu, musí vám být jasné, že některé věci v seriálu jsou proto, aby to bylo akční, napínavé, zajímavé (nikoliv proto, že by v té době používali v Číně psi na hledání kriminálníků, nebo věže na přenos signálů po celém městě). Co mě na seriálu baví je, že nikdy nenudí, a pořád nabízí detektivní pátrání, nebo jednání vedlejších postav, které nejsou do počtu, jen to prostě chvilku trvá, než uvidíte jejich motivaci. Než se na seriál vrhnete varuji Vás, počátek pomalý, poté smažba a pak bych Vám doporučil půst. Proč? Inu soudruzi v cenzuře škrtili vydání seriálu, co měl být původně na dvě tři sezóny. Takže Vám důrazně radím dát si prvních 22 dílů (to bych otipoval jako rozsah první série), pak si dát oraz pár měsíců nebo rok, dát si zbytek. Proč? Druhá část je slabší, zbytečné flashbacky, nebo některé celé díly alá filler, ačkoliv to hlavní zápletku neposouvá. Navíc zatímco první část je bezchybná na 5 hvězd a tleskám, brada dole nad výkony Jiayin Leie, tak pak nám to trochu upadá. Začně to, jak popsat vhodný výraz, senilnět po korejsku. Např. v rámci mocenského souboje přece nevlezu nepřátelské frakci do zahrady a nečekám, že vše dobře dopadne..., všechny postavy se chovaly před dílem 22 zcela logicky, celkově pár wtf momentů prostě v druhé části je. Nabírá to prostě barokní kila ten mocenský souboj v nejvyšších kurzích šel vyřešit rychleji a efektivněji, bere to seriál trochu jinam, než kde byl. Vadí mi zbytečná sidekick postavička byzantského kněze (hraje ho Evropan a je na zabití). Je to high-end seriál, herci mluví sami sebe, žádný debilní dabing, nicméně přijde mi to až moc násilně naroubované na ten mustr, seriál musí mít 50 dílů jsme přece v Číně... Seriál si kupodivu dovoluje pár věcí proti cenzuře (včetně vzpoury proti autoritě). Věřím, že kdyby cenzura a nenechaví producenti nezasahovali a nechali původní formát, 2-3 sezóny, každá 10-12 dílů, máme tady totální smažbu a hit sezóny, takhle je to jen hodně nadprůměrné a na Čínu nečekaně kvalitní, jakoby soudruzi fakt chtěli ovládnout svět... TV sérií pochopitelně. Jenže to budou muset dát větší svobodu tvůrdcům a odpustit si některé tradiční morésy. Seriál přesto považuji za userfriendly, 30-40 minut délka epizody, potenciál repríz přítomen, jen škoda že Djimon Hounsou nemluvil anglicky... Uvidíme, zda vyjde nějaká lepší DVD edice, kde by měl třeba režisér možnost vše sestříhat jinak. () (méně) (více)