The Twilight Zone - Season 5 (1963) (série)

An Occurrence at Owl Creek Bridge (S05E22)

(epizoda)

Kamera:

Jean Boffety

Hudba:

Henri Lanoë

Rod Serling (vypravěč), Roger Jacquet (a.z.), Stéphane Fey (a.z.), Pierre Danny (a.z.)

Willy Kufalt

Robert Enrico jako tvůrce povídky ze Zóny soumraku? No, já už to minimálně jednou jinde napsal, že Enrico je režisérský mág. Ale tohle? Tentokrát mě dostal úplně nečekaně, na první pohled zcela nenápadným krátkometrážním skvostem a tím, co tady provedl s naprosto jednoduchým námětem na tak krátkém prostoru. Již úvodní minuty kolem minimalistického zachycení popravy na závratném místě mě fascinovaly a zároveň pocitově rozložily. S náhlým proniknutím do prvků světa magie začal pro mě teprve dechberoucí filmový zážitek, v doprovodu úchvatně vystylizovaného kombinování strhující akce s poetickou nostalgií v malé sondě do duše oběšence na mostě u Soví řeky. Těžko se mi popisují pocity, jaké ve mě snímek místy vyvolal a jaké se na mě z rozehrané situace, vizuálu i hudby na 25 minut přenesly. Ještě snad nikdy se mi nezdála černobílá kamera tolik barevná jako zde. Ačkoliv zde ještě Enrico neměl po ruce svého dvorního skladatele Francoise de Roubaixe, i zdejší hudba Henriho Lanoë plave na vlnách lyrických motivů podobných těm de Roubaixovým a krásně podbarvuje pocitově silnou atmosféru budovanou obrazem. Dlouhé záběry pod vodou dávají výhledově vzpomenout na jednu poetickou scénu z režisérových budoucích Dobrodruhů. Ačkoliv se celá povídka nese v stylově odlišném duchu, než většina dílů Zóny soumraku, náhlým prolnutím tíživé reality s magickým světem mezi nebem a zemí, stejně jako uzemňující pointou se závěrečným Serlingovým komentářem, do celku velmi dobře zapadá. ()