Aida se po otcově smrti vrací do vesničky Arbëreshë, kde se snaží vyrovnat se smíšenými pocity ohledně svého původu. (Netflix)

JASON_X

Při konfrontaci s podobnými díly naprosto chápu, že většina běžných diváků dostává při slovech "artový film" osypky. Film takřka o ničem, bez atmosféry, vyumělkovaný, neživý. Kamera většinu času sleduje zmalovanou odtažitou duchoprázdnou městskou paničku, která se většinu času tváří jako kyselá prdel, a která má jakoby mít venkovské kořeny, o kterýchžto kořenech má film jakoby pojednávat. Scénář/děj je ale strašlivě nudný a naprosto banální, banální jsou i problémy a názory zúčastněných postav i témata jejich rozhovorů, které by se daly zasadit do jakéhokoliv jiného prostředí v jakékoliv jiné části světa, lidé se tu zkrátka dělí na ty, kteří z venkova odešli a na ty, kteří tam zůstali. O italské albánské menšině se až na hezké kroje a trochu té italské albánštiny nedozvíme skoro nic, krátká návštěva jedné albánské vesnice s malým kostelem a malým vesnickým muzeem v jižní Itálii mi kdysi dala nesrovnatelně víc, než celý tenhle zbytečný film. Jediná jeho dvě malá pozitiva jsou dvě písničky (večerní ulice a svatba) a několik hezkých exteriérových obrazů z města i přírody. ()