Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jmenoval se William Bonney a slávu získal pod přezdívkou Billy Kid. Západ nikdy předtím nepoznal pistolníka jako byl tento problémový levák z Brooklynu, který své jméno zapsal do historie krví. Stejně pozoruhodný je výkon Paula Newmana, který skvěle zachytil složitou povahu a náladovost mladistvého vraha. Režisér Arthur Penn (Bonnie a Clyde, Malý velký muž) zde poprvé rozebírá téma, ke kterému se ve své pozdější tvorbě znovu a znovu vracel: Společenský odpadlík versus nepřátelská a zaujatá veřejnost. Newmanův a Pennův společný projekt byl v roce 1958 rozpačitě přijat jako alarmující a provokativní. Dnes je vyzdvihován jako významný a unikátní western v dějinách kinematografie. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (30)

YURAyura 

všechny recenze uživatele

5/10 Po Simpsonovskem specialu o problematice strenlych zbrani a Peckinpahove Pat Geretovi a Billy Kidovi je toto me treti setkani s Williamem Bonneyem. Nazev je sice pomerne zavadejici, ale nastesti to zachranuje tentokrat "sedoocko" Noumen v jedne ze svych prvnich roli, protoze ostatni postavy jsou opravdu jalove. Pribeh WB me ale nejak nevzal a ani nehodlam patrat po tom, jak to bylo doopravdy, protoze stejne je to zase z vetsi casti nafouknuta bublina - legenda. Kazdopadne pro nas priznivce sirokych klobouku povinnost videt. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Paul Newman je coby Billy the Kid skvělý. S rolí mladého nafoukaného floutka, který disponuje po čertech rychlou levačkou, si poradil bez jediné chyby a mladý pan Bonney je v jeho podání rozhodně nezapomenutelný. Horší už to je s Johnem Dehnerem, představitelem Pata Garretta. Je vidět, že Pennův film chtěl vykreslit přátelství a rozkmotření těch dvou co nejpřirozeněji, ale zároveň co nejdramatičtěji, jenže Dehner v tomhle ohledu selhal. Buď jen nevýrazně mručí, nebo se zničehonic uchýlí k ohavně přehrávajícímu výkonu, jaký předvedl především ve scéně po svatbě, kdy poskakoval ve stylu šíleného čertíka z krabičky a já jen čekal, jestli dostane infarkt. Co se týče zbytku filmu – je v něm řada originálních a na tu dobu určitě i odvážných scén (reakce malé holčičky a její matky poté, co Billy na ulici zastřelí jednoho ze zástupců zákona), ale jinak je dost černobílý, a to nejen obrazem. Tři a půl. S Peckinpahovým počinem samozřejmě raději nesrovnávat. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Tento film stojí a padá pouze a jen na herectví Paula Newmana. Mladý herec již tehdy měl dostek charismatu a uměl bez diskusí výborně hrát. Ostatní ne moc známé herecké osazenstvo hraje více méně standartně pro B produkci té doby. Arthur Penn režíroval svoji prvotinu zatím bez nadsázky, bez lehkosti, jak jsme zvyklí v jeho známých dílech. Příjemný a dobrý western, dnes již potěšící spíše velké fandy žánru nebo fanoušky Paula Newmana. 3 a půl. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Z filmu mám rozpačitý dojem, od tak ako je zmienené v obsahu "unikátneho" a "významného" westernu v dejinách kinematografie, som čakal podstatne viac. Dejová linka ma vôbec nebavila, prišla mi jednoduchá a povrchná - väčšina situácií okolo postáv bolo nezáživných a takých nemastných-neslaných. Teda keď si v tomto smere odmyslím úvod snímku, ktorý nebol vôbec zlý, paradoxne však od tej vraždy išlo všetko z kopca. No a koniec filmu mi zase prišiel hodne naivný a postavou P. Newmana dosť prehrávaný (mám na mysli smrť). Tá teatrálnosť bola na smiech. Zato na druhú stranu ma bavili herci, všetci do jedného boli výrazní a svojim postavám dokázali dať charizmu, predovšetkým Billy Kid v podaní Newmana bol výborný (až na ten zmienený koniec). Vidím to na čistý priemer. 60/100 ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Předlohou byla divadelní hra Gore Vidala, takže namísto životopisného westernu dostaneme psychologické drama, v němž všichni okázale předvádí, jak jsou skvělí herci. I Paul Newman silně přehrává. Historické nepřesnosti bych tomu samozřejmě opustil, ale že Billyho bandu tvoří tři lidi včetně Billyho a lincolnská dobytkářská válka probíhá prakticky jenom tak, že šerif zastřelí rančera a Billy střílí vrahy, to je zarážející. Film se navíc neumí rozhodnout, jestli je Billy celou dobu antihrdina, nebo jestli se z antihrdiny stane čistým padouchem. Snad jen scéna vraždy Boba Ollingera je skvělá a možná i lepší než pozdější v podání Sama Peckinpaha. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (3)

  • Arthur Penn v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

Reklama

Reklama