Skutok sa stal

Slovenský dokumentárny film Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov - Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Film sprostredkuje návrat do blízkej minulosti Slovenska cez konkrétny príklad najväčšej spoločenskej kauzy deväťdesiatych rokov v optike účastníkov dramatických udalostí. Originálny a vizuálne sugestívny pohľad mladej autorky na našu nedávnu históriu ale aj prítomnosť, sa chce stať naliehavým impulzom pre spoločenskú reflexiu. (Forum Film SK)

Tomas_PO

Úroveň študentského filmu, ktorý sa ani nedá nazvať dokumentom. V princípe ide o zbežný opis udalostí, ktorý však vzhľadom na to, že bol nahrávaný priamo za účasti Fegyveresa, bol málo výpovedný, detailný a v podstate aj nezaujímavý. Rozhovory s vyšetrovateľmi sa rozhovormi nazvať ani nedajú, a pre nezainteresovaného diváka môžu dokonca vyzerať ako poloblázni (domáci DJ a chovateľ holubov). Snáď jediný silnejší moment boli scény s matkou Remiášovou. V závere naznačená prítomnosť Kočnera tiež na úrovni slabšej študentskej práce. ()

gogo77

2/10...skoda...dufam ze po tomto vykone uz pani reziserka bude rezirovat len pocasie alebo dopravne spravy v radiu Vlna 😃😃 ... zaujimavy pribeh v ktorom sa ale nic nove nedozviete... za to si uzijete extremne dlhe ciernobiele zabery na vyfajcenu cigaretu, roztomile rozfuknutu pupavku, vetrom unasanu igelitôcku, kus motora, misku zmrzliny a ine pre pribeh naozaj vzrusujuce zabery ktore vam nedaju od vzrusenia ani dychat... hlupost a smutny skon slovenskeho reziserskeho talentu ()

durkes

Mám rád dokumentárne filmy s výpovednou hodnotou. Delím ich na výborné (napr. Senna, Magický hlas rebelky, Věra 68, Ronaldo či Mečiar), ďalej dobré (Vítajte v KĽDR!, Valčík s Bašírom, Amy) a potom také menej vydarené (Skutok sa stal, Nespoznaný), či tendenčné sračky (Kauza Cervanová). Tento nevydarený snímok zaváňa amaterizmom a premrhanou šancou, priblížiť túto známu kauzu v inom svetle. Žiaľ, nestalo sa. Už ľutujem čas, ktorý som s ním strávil v kine. ()

Capri2016

Tak trochu netypický dokument, ktorý sledoval kauzu únosu Kováčovho syna, vraždu Róberta Remiáša a kauzu Technopol. Všetky časti, v ktorých vystupovali očití svedkovia udalostí - Oskar F, Peter T, prokurátor, alebo príbuzní Róberta majú výpovednú hodnotu a pre mňa odokryli niektoré nové informácie v týchto kauzách. Ale časti, kde sa režisérka Berezňáková snažila ako robiť umelecký dokument o púpave, časti v ktorých vystupoval herec (úplne mimo výpovedí svedkov udalostí) a tiež časti, ktoré boli nasnímané čierno-bielou ako keby halucinogénnou kamerou - tak tieto časti dokumentu boli podľa mňa mimo. Proste jedno dielo, ktoré bolo nevyvážené ako celok. Hoci výpovednú hodnotu o tom, že "Skutok sa stal" tento dokument mal, ale forma akou to predostrel bola ako zo škôlky a nie ako od skúsenej režisérky - dokumentaristky. Škoda. ()

Rollo_Tomasi

K dokumentu mám několik výtek: 1) Dokument shazuje pokus o „artový“ dokument (záběry z ruky roztřesenou kamerou, nesouvisející záběry apod.). Zbavit se jich, byl by z toho asi hodinový dokument. 2) Někdo z autorů asi úchylku na rádoby nahrávky z VHS kazet a různé filtry. Bohužel vše opět kazí dojem z dokumentu. Proč, proboha, když někdo mluví v současné době, je použit filtr zrnění alá stará VHSka, aby vzápětí následoval normální závěr? To samé s rádoby uměleckými černobílými záběry? 3) Moc údajů dokument neposkytuje. Pokud člověk neví, kdo to byl Robert Remiáš a nezná okolnosti okolo únosu syna tehdejšího slovenského prezidenta, bude z dokumentu zmatený a pomyslí si něco o amatérech. 4) Co to podivné individuum, o kterém se až ke konci divák dozví, kdo to je a co tehdy dělal? 5) Atd., atd., atd. Myslím si, že i já (stejně jako mnoho dalších laiků) bych dokázal natočit lepší dokument ()

matrixus

nebudem reagovat ani tak na ten dokument, ale skor na tie komentare k tomu ... ... ... ... pokus zachytit nieco, co nebolo vobec spracovane, ci uz policiou, prokuraturou, alebo VEREJNOSTOU samotnou, - a o com mlade generacie nemaju ani tusenie a z tych starsich len hmlistô, dokonale dokresluje prave ta igelitka, ktora si to uhana pri cinziaku Technopol, ... Dolezitejsie ako to - co ten doument povedal, je skor naznacene, co nepovedal ... a ako tato spolocnost dopadla na pozadi tychto troch kauz ... Cakal niekto detektivku s happy=endom? Mne osobne tie vypovede len dokreslili obraz - ze tzv. kladni hrdinovia vobec nie su kladni - taki ludia ako Oskar F alebo donedavna glorifikovany "zurnalista" Peter T (niekdajsi "meciarobijec"?) tu vychadzaju ako predajne p.... ktore od zaciatku platil Marian K ... cize biele kone bieleho kona ... dokument len odkryva, ze svet nie je ciernobiely, ale este viac ciernejsi ako sme sa domnievali ... ()

H.T.Montague

Pozor!!! Recenzia obsahuje spoiler! :-) Najvýstižnejším ohodnotením dokumentárnej hodnoty tohoto filmu je podľa mňa skutočnosť, že jeden z tunajších recenzentov Arsenal83 vo svojej recenzii hovorí o Oskarovi Fegyveresovi ako o Zoltánovi Fegyveresovi a označuje ho za priameho svedka výbuchu auta Roberta Remiáša. Nehovorím to preto, aby som akokoľvek znevažoval recenziu Arsenal83! Je to príklad toho, čo si asi bežný divák z dokumentu odnesie. Ak je toto výstup, po zhliadnutí dokumentu Skutok sa stal, potom som som so svojim hodnotením "odpad" spokojný. Dodávam, že O. Fegyveres bol údajným svedkom zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska, nie svedkom výbuchu Remiášovjo auta. Malé bezvýznamné plus tomuto dokumentu ale priznať musím. Doteraz som skutočne nevedel, že Róbert Remiáš bol takým dobrým tanečníkom. To som sa dozvedel prvýkrát až v tomto filme. 0% bez výčitiek. ()

McGuffin

Spolu s konstatováním, že Skutok sa stal, se pokouší též režírující vypravěčka Barbora Berezňáková převyprávět vyšetřování jednoho zločinu. Za nímž stojí druhý a za druhým třetí. I když se na nás pokouší přenést svou zjevnou fascinaci, že za všemi těmito zločiny je politika a zločinci mohou být i politici, nedovypráví to hlavní. Jak vyšetřování dopadlo a jakou vyšetřovatelé, hlavní hrdinové, odvedli práci. O co nás zkrátila ve svém příběhu, to nám sdělila o sobě. Že svou práci dobře neodvedla. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()