Útěk z Pretorie

• Velká Británie Escape from Pretoria (více)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Lachtaan

Vězeňská dramata jsou nejen kvůli Shawshanku poměrně populárním tématem a já rovněž patřím mezi ty, kteří si v nich libují. A když se právě další filmový útěk z vězení sejde s ještě dost silnou politickou sérií událostí, které se mě hodně dotýkají, má u mě snímek vyhráno. Radcliffeovi bych přál, aby se už dostal i k nějaké věhlasnější roli. ()

Litvicek

Harry Potter, chlapec, který přežil spoustu věcí. Včetně Jihoafrického vězení, kde se ho nepokusil znásilnit a ani kuchnout, žádný jiný spolumukl. Docela škoda, protože takhle je ten film akorát víc bizarní a lehce nezáživný - Borec odpálí bednu s letáky na veřejném místě a vyfasuje x let v báňi s pocitem, že opravdu něco dokázal. Ohhhkaaaayy. Chápeme pointu filmu ale asi to úplně nedocením. ()

Strandmon

Celkem příjemné překvapení a dobrý přírůstek do kategorie útěků z vězení. Herecky vás to zřejmě nějak neosloví, ale to napětí by se dalo krájet, takže to, že na seznámení s postavami jsme žádný prostor nedostali bych nějak překousl. Je to rozhodně zábavné a téměř pořád se něco děje. Ten kreativní způsob útěku byl zajímavý a mám takové tušení, že nic podobného jsme tu ještě neměli, takže za originalitu také rozhodně palec nahoru. Klidně bych se nebál další projekce. Za mě super. ()

Enceladus

V celku som prekvapený ako sa atmosféra držala počas celého deja. Samozrejme, že sa vyskytli hluché miesta, kde sa podstate nič nedialo a samozrejmne, že ich bolo požehnane. Lenže boli momenty, pri ktorých som z nervozity prestal dýchať a to na filmoch oceňujem vždy. Bohužial je iba na jedno pozretie a určite sa ani z ďaleka nepribližuje väzenským legendám ako Zelená míľa či Vykúpenie z väznice Shawshank. Lepší priemer vďaka reálnej a umelo nenafúknutej atmosfére napätia. ()

sedm.1

Ale no tak! Natočeno dle skutečných událostí? Já bych spíš řekl, že kluci ,,útěkářští‘‘ především popustili uzdu své fantazie a rozehráli vážně jen těžko uvěřitelnou pohádku o tom, kterak se pomocí pár dřívek dostali z vězení. Co ovšem nechci, a ani nemohu vyvrátit je, že se tvůrcům podařilo ve zpracování těch jejich báchorek dosáhnout v mnoha scénách vyvolání pocitů skutečně vzrušujícího napětí, což je ale i na druhou stranu snad jediné pozitivum této jinak docela nezáživné a vzhledem k prostředí nevyužité podívané, nepřinášející nic dalšího. Atmosféra, ať už syrového jihoafrického vězení, tak dané situace naprosto nefunguje, o postavách se jednak divák příliš nedozví a jednak žádná z nich není nikterak výrazná, či zajímavá, a to i díky mdlému obsazení, tempo jinak nabírá film opravdu jen v momentech, kdy chlapci otevírají ony zámky, zbytek je ale jinak vážně upřímně zcela nezáživný a nepoutavý příběh, bez dramatizace, bez emocí a bez zaujetí. Z historického hlediska to pak též nemá žádnou vypovídající hodnotu, rozšiřující obzory doby a událostí v ní probíhajících, a jako ryze filmovou zábavu to vzhledem k výše zmíněným atributům též nelze úplně doporučit, jelikož krom oněch několika málo napínavých scén nenabízí Útěk z Pretorie už opravdu nic jiného, co by dokázalo výrazněji zaujmout. Takže až na napětí bohužel opravdu slabá podívaná. ()

• Název filmu se objeví až na jeho konci. (Duoscop)
  • Dláto ve filmu použité při útěku je dláto použité při skutečném útěku. Tim Jenkin si ho nechal jako upomínku na den útěku a při natáčení jej poskytl produkci. (vojacekr)
  • Ve vězení Pretoria si odpykává trest také podnikatel Radovan Krejčíř, který byl v únoru roku 2016 v JAR odsouzen k 35 letům vězení. (vojacekr)