Poslední dny léta

(festivalový název)
  • angličtina Last Days of Summer
všechny plakáty
Dánsko / Polsko, 2020, 56 min

Sonda do každodennosti a sexuálního života party mladých Varšavanů, kteří vstoupili do dospělosti bez pevné půdy pod nohama. Rodiče měli v jejich věku svůj život již vyřešený, oni se marně snaží přijít na to, co s ním udělat. Tamara chodí s praktikujícím katolíkem, aniž by s ním sdílela jeho oddanost víře, Sierzput se snaží udržet svou přítelkyni, které vadí jeho zničující alkoholové eskapády, umělecky založená Ponek své partnery v rychlém sledu střídá. Dokument s chápavou vytrvalostí sleduje kouzlo okamžiku i chvíle prázdnoty, vtipnost i trapnost každodenního života. Polská společnost se může na první pohled jevit konzervativněji než ta česká, mladí lidé v ní ale nakonec čelí stejným výzvám a životním otázkám jako u nás. Tvůrcům tohoto observačního dokumentu se civilním a neokázalým způsobem podařilo zaznamenat univerzální nejistotu při hledání partnerské intimity, která může být povědomá komukoliv. (Jeden svět)

xxmartinxx

Poláci tenhle typ observací umí. I když je trochu zvláštní sledovat tu bandu lidí zatížených svou trpkou bezstarostností ve chvíli, kdy by v Polsku rozhodně měli co řešit. ()