H2O: Molekula života

• Česko H2O: Molekula, která nás stvořila (festivalový název) (více)
Velká Británie, 2020, 2 h 42 min (Minutáž: 54 min)

Epizody(3)

Unikátní celosvětový projekt o fenoménu a základní podmínce života... „Možná proto, že ji používám denně, beru vodu jako samozřejmost, říká Kelly McEversová, rozhlasová novinářka. Tentokrát se spojila s filmaři a vědci, aby společně natočili zásadní dokument. O něčem, co by mohlo být nejdůležitější chemickou sloučeninou na naší planetě. O vodě. Co se vydala na cestu, začíná vidět tuto důležitou molekulu úplně všude. Říká se tomu vodní lupa. Jakmile se skrze ni podíváte, uvidíte vodu ve všem živém. Uvidíte řeky na obloze. Vodu utvářející evoluci lidského rodu. Stopy vody ve stavbách lidské civilizace. Vodu spojenou se změnami, ale i konflikty po celém světě. Vodu už opravdu nemůžeme brát jako samozřejmost. Existuje-li nekonečně mnoho způsobů, jak se mohou atomy slučovat v molekuly, co je pak tak zvláštního na vodě? (Česká televize)

ostravak30

Dokument sám o sobě je dost obsáhlý na to, aby ho člověk opravdu kvalitně zhodnotil. Informací zaznělo ve třech epizodách hodně a pokaždé se tvůrci věnovali jiným tématům. To základní co ale ze seriálu vyplývá je jasné nám všem. Bez vody nepřežije jak příroda a zvířata, tak ani my. My nepřežijeme bez přírody a zvířat. A nepřežijeme ani bez vody. A přestože se nacházíme v 21. století, jsou místa na planetě - a je jich stále dost, na kterých obyvatelé nedisponují čistou ani pitnou vodou. A co hůř. Zvykli jsme si žít v luxusu a tudíž vody ubývá. Pro mě byla šokující informace třeba i to, že američtí zemědělci pomalu balí kramle a začínají se věnovat jiným odvětvím. Chtělo by se říct, že dopady sucha a plýtvání se vším včetně vody se stává globálním problémem, ale nestává, už to je globální problém. Dopady sucha totiž pociťujeme i v Česku, byť zatím jen mírně. Je to strašné a je škoda, že my s tím zmůžeme jen málo, hlavní je, co vymyslí vědci a odborníci, a jak s novými informacemi naloží světový vůdci. Jenže...o čem se chcete bavit, když v americké show se diváci včetně moderátora předloženým faktům smějí a celé téma jim připadá jako zábavná show. Celý dokument je opravdu krásně zpracován. ()